„Líbí se mi, že peníze půjdou z jedné kapsy přímo do té druhé, potřebnější. Navíc zůstanou na jednom místě, pro které je to celé pořádané. Přijde mi smysluplné se takhle jednou za rok sejít a pomoct konkrétní věci a lidem," měl jasno zpěvák Dan Bárta.

S hudebníky se organizátorka akce Lenka Idesová zná osobně. Jejich vstřícnost ji až překvapila. Kromě koncertu totiž mohou fanoušci přispět i díky dobročinné dražbě. V té jsou osobní věci darované muzikanty. Zapojit se do ní mohou lidé až do května na webových stránkách Vilíka.

„Můj syn William starobřeclavský stacionář Utilis pravidelně navštěvuje a je moc spokojený. Paní ředitelka jej vede skvěle a všechny tety se moc snaží. Sídlí ale v šíleně stísněných prostorech, jež se například s mikulovským Biliculum nedají srovnat. Větší prostory se zatím nedaří najít a město taky jen krčí rameny," je odhodlaná měnit věci k lepšímu Idesová.

I proto v lednu založila občanské sdružení Vilík, které se bude tímto směrem snažit. Za sebou už má úspěšnou vánoční benefici s břeclavským tanečním studiem Actiwity DC.

Nadšení ze včerejší dobročinné akce, která svou velikostí přesahovala dosavadní benefice ve městě, neskrývala ani ředitelka společnosti Remedia Plus, pod níž Utilis patří, Jarmila Pěčková. „To, že se někdo odhodlá k tak velké akci, vezme si ji na svá bedra a rozhodne se nám pomoct, je úžasné a motivuje to i nás. Všechny vybrané peníze poputují na plánovaný nový stacionář a jeho vybavení. Prostory už totiž službám, které poskytujeme dětem, nestačí," usmívala se Pěčková.

Potřeby se mění

Utilis vznikl v roce 2005 a dělí se o budovu bývalé mateřinky s praktickou a speciální základní školou. Pro postižené děti ale zůstává jen pár místností. „Míváme zhruba dvanáct až osmnáct klientů. Často jsou ale nemocní, takže se jejich počet různě mění. Za ta léta děti také povyrostly a přijali jsme nové klienty s různým postižením. Potřebujeme tak nové prostory, kde se jim budeme moct individuálně věnovat. Je moc dobře, že jsme mohli na Herbenově ulici začít, ale teď se potřebujeme vyvíjet dál," dodala.

Podle ní tak nyní s investorem zpracovávají projekt na výstavbu nového zařízení pro postižené děti. Chtějí ale, aby zůstal v okresním městě kvůli dopravní dostupnosti. Splnit sen jim pomohou i peníze, které se včera večer vybraly.