Neprohloupily. Naopak, využily jedinečné šance. Žádná z téměř legendárních kapel už pravidelně nehraje, na pódiu se sešly jen kvůli sobotnímu večeru s názvem Ozvěny břeclavského rocku.

„Je to divné, ale vyprovokovala nás k tomu smutná událost. V únoru nám odešel kamarád, který psával texty místním kapelám. Řekli jsme si, že by bylo dobré se sejít i jinde, než na pohřbech,“ vypráví organizátor Tomáš Tesař.

Příběh o možná nové tradici začal smutně. V sobotu večer však vyvrcholil aplausem, již někteří z muzikantů zažili naposledy před desítkami let. „Je zvláštní, že se v kapele najde vždy člověk, který si pamatuje hudbu i text, jež jsme v minulosti hráli. Tím, že jsme dříve hodně cvičili, to máme zapsané v hlavě. A na zkouškách nám to zase vylezlo ven,“ říká Tesař.

Máničky jsou pryč

Když rockeři vyšli před dav, byli to zase oni. Jako kdysi. Energičtí a připravení podat nejlepší výkon. Jen vzhled už byl jiný. Dřívější „máničky“ jsou navždy pryč. „Pozoroval jsem, že mánička už není žádná. Jedna věc je, že všichni zkrátili vlasy a druhá, že řada z nás má nadváhu,“ srovnává Tesař se smíchem.

Jiné už je také vybavení, se kterým kapely vyrukovaly. Zatímco dříve měli muzikanti mnohdy aparaturu domácí výroby, v sobotu se technikou vyrovnali dnešním generacím. „V současné době mají kluci neskutečné možnosti. Už jen díky internetu mají možnost si stáhnout hudbu nebo texty, to jsme neměli. Za nás sehnat třeba pořádnou kytaru bylo neřešitelné,“ říká Tesař.

A připouští, že sobotní večer mohl v některém z muzikantů vyvolat dojetím slzy. Není se co divit. Hudbou dříve doslova žili.

Sejdou se proto kapely i za rok? „Záleží na zájmu lidí,“ tvrdí organizátor. Pokud je to jediná podmínka, jeden podzimní večer roku 2012 bude opět patřit břeclavským hvězdám rocku. V sobotu dali lidé pořadatelům pádnou odpověď.