Kromě každoročního slavnostního zasazení bronzové pamětní hvězdy do chodníku slávy před Krautgartnerovým rodným domem se město pod Pálavou raduje zejména z výjimečných hudebních návštěv. Letos bude hvězdou obou večerů jazzový trumpetista Laco Deczi.

Odkaz Krautgartnera, jenž patřil k hvězdám jazzu v padesátých až sedmdesátých letech minulého století, v Mikulově stále nabývá na významu. Důkazem je už dvanáctý ročník akce, která se letos z původního Vzpomínkového večera na Karla Krautgartnera rozšiřuje na dva jazzové večery zaštítěné jménem slavného rodáka. Letošní ročník zahájí v pátek v pět hodin odpoledne odhalení dvanácté bronzové hvězdy na chodníku před současnou Jazz Art Galery.

Tato pocta letos připadne Maxu Wittmannovi, hudebnímu skladateli a redaktorovi brněnského rozhlasu, který patří k zakládajícím členům sdružení a vzpomínkové večery pravidelně moderoval. Bohužel letošní ocenění Wittmannovi připadne in memoriam, jelikož vloni dva dny před výroční akcí ve svých devětašedesáti letech zemřel. Hudební doprovod u bronzových hvězd obstará tamní skupina Rosen Trio, hrát bude už od půl páté.

První večerní koncert začne v pátek o půl osmé v zámeckém sále.

Americká pěnice

Bigband Brno pod vedením kapelníka Rudy Šmahela představí i další hvězdy z orchestru Gustava Broma jako trombonistu Mojmíra Bártka nebo trumpetistu Jaromíra Hniličku. S šestnáctičlenným ansámblem sólově zazpívají Zuzana Gamboa, Jiří Audes a Olga Moučková. Jako host opentlí večer americká pěnice Carole Alstonová s typicky afroamerickým zabarvením vokálu, jež do Mikulova zavítá z Vídně. Z New Yorku zase přiletí zasólovat trumpetista Laco Deczi. Ten také letos obdrží Řád Karla Krautgartnera.

V jeho orchestru totiž Decziho profesionální kariéra započala. Mezi lety 1957 až 1962 amatérsky hrával v Bratislavě, kde si ho kapelník z Mikulova vyhlídl kvůli jeho americkému stylu a osobité barvě tónu. Stejně jako Krautgartner pak Deczi hrál s Tanečním orchestrem Českého rozhlasu, účinkoval ve filmech a emigroval do zahraničí. Krautgartnerova nejslavnější filmová role je spjata se snímkem Kdyby tisíc klarinetů, Decziho zase s Chytilové Kalamitou. Saxofonista přesídlil po invazi sovětských vojsk přes Vídeň do Západního Německa, kde v roce 1982 zemřel. Trumpetista tři roky nato přes Německo emigroval do New Yorku.

Tam jeho vlastní jazzový sextet Jazz Celula, v němž se vystřídala řada špičkových domácích hudebníků jako trombonista Svatopluk Košvanec nebo klavírista Karel Růžička, přibral do názvu nejlidnatější město USA. S aktuální sestavou Celula New York, která kromě Decziho syna Vaica na bicí čítá i klávesistu Briana Charetta a baskytaristu Noba Kinukawu, vystoupí trumpetista zítra v osm večer ve velkém sále mikulovského hotelu Galant.

Deczi se po loňském úspěchu rozhodl pro pořízení živé nahrávky z koncertu, na kterém přehraje skladby z nového alba, právě v Mikulově. Pro skalní fanoušky je v nabídce také vstupenka s večeří s trumpetistou v ceně. Jazzoví příznivci by tak o víkendu neměli Mikulov rozhodně minout.

PETR VLASÁK