A to od sedmnáctého do dvacátého března v tamním městském kině a Kinoklubu. Diváci se mohou těšit na pět filmů z české i zahraniční produkce. Festival navíc doplní bohatý doprovodný program.

„Přivézt festival do Mikulova jsme se rozhodli proto, že je smysluplný a pořád je o problémech, které se ve světě dějí. Například o bezpráví. A je potřeba o tom stále mluvit. Pro první ročník jsme zvolili takové filmy, které si myslíme, že jsou srozumitelné a přístupné. Zaměřené jsou třeba na ekologii nebo handicapované lidi,“ představila čtyřdenní akci produkční Sylva Chludilová ze společnosti Mikulovská rozvojová, která spolu s Člověkem v tísni festival v Mikulově pořádá.

Do organizace Jednoho světa v Mikulově se dobrovolně zapojili také studenti tamního gymnázia. „Podílejí se na doprovodném programu a mají výborné nápady,“ uvedla Chludilová a prozradila, že u příležitosti zahájení se chystá zajímavá akce pro veřejnost na Náměstí.

„Bude to takový bonbónek na začátek. Pokusíme se ve dvě hodiny odpoledne sestavit z lidí nápis Jeden svět. Nakonec to i vyfotíme. Doufáme, že tím oslovíme i kolemjdoucí, protože všichni jsme součástí jednoho světa,“ nalákala Chludilová.

Zahájení festivalu zpestří ve středu koncert kapely Čankišou, která svou originální tvorbu opřela o legendu dávného jednonohého lidu Čanki. Za deset let existence si kapela vydobyla pevné místo na hudebním slunci a dnes patří ke špičce české world music.

Na doprovodném programu se podílí také neziskové organizace. Brněnské TyfloCentrum pro nevidomé připraví různé simulace, které návštěvníkům umožní vžít se do kůže zrakově postižených. Dílničky pro děti budou v režii organizace 7 dní a Centrum ekologické výchovy Pálava zajistí prodej výrobků Fair Trade. Milovníci hudby jistě ocení rockový koncert Studenti pro Jeden svět a závěrečný večer s meditační hudbou.

„Zatím to podle ohlasů na naši soutěž vypadá, že o festival zájem bude. Je to samozřejmě první ročník, takže se budeme držet při zemi. Ale myslím si, že právě doprovodný program by mohl lidi nalákat,“ uvedla Chludilová s tím, že podle ní festival přiláká spíš mladé lidi, kteří se díky internetu nebo facebooku mohou s festivalem lépe seznámit. Doufá ale, že přijdou i ti starší, které by mohly oslovit některé české snímky.

Mikulovská rozvojová připravila soutěž o vstupenky na úvodní promítání filmu AUTO*MAT spojené s koncertem Čankišou. Do jedenáctého března mohou zájemci na e-mailovou adresu chludilova@mikulov.cz zasílat odpověď na otázku: Ve kterých dnech se koná festival Jeden svět v Mikulově? Nezapomeňte uvést svou adresu a telefonní číslo. Každý ze tří vylosovaných výherců získá dvě vstupenky.

Diváci se mohou ve středu těšit od půl osmé na film AUTO*MAT, ve čtvrtek v pět hodin na projekci snímku Nevítaní a deset minut po půl osmé na film Vysněný odpad. V pátek se koná promítání filmu Afghánská superstar od šesti hodin a v sobotu festival zakončí o půl osmé film Tibet zpívá.

KRISTÝNA MICHNOVÁ
ELIŠKA WINDOVÁ