Co jste Břeclavským na koncertě zazpíval?
Zpíval jsem všechny hity, které ode mě za ta léta znají. Jako zpíval Frank Sinatra celý život New York, tak na mém koncertě nesmělo chybět Za tú horú, za vysokú nebo Zarazice. Nejkrásnější na každém koncertě je ta atmosféra, kdy nejdřív zpívám sám, a pak už se po pár taktech přidávají všichni. Z toho mám obrovskou radost.

Stává se to běžně, že lidé zpívají s vámi?
Letos se mi ve Znojmě na vinobraní stala taková kuriozita. To jsem musel dokonce lidi prosit, aby mě nechali zapívat samotného aspoň první sloku. To bylo opravdu skvělé. Proto bych chtěl udělat také desku, kde by byl souhrn titulních písní ze všech sedmadvaceti alb, které jsem za těch jednašedesát let, co zpívám, natočil.

Neměl jste trochu strach zpívat v Břeclavi?
Určitě jsem se toho trochu bál. Přece jenom jsou to lidé, které denně potkávám na ulici, sousedé a kamarádi. Nervozita tam byla.

Jak budete slavit konec roku? Zůstanete v Břeclavi, nebo někam pojedete?
Konec roku si speciálně hlídám. Sejde se celá rodina v novém domě mé dcery, každý si přinese své jídlo, jaké má rád, a budeme slavit společně. Musím říct, že už se na to moc těším. Máme patnáctiletého vnuka a teď ještě roční vnučku, takže o zábavu máme rozhodně postaráno.

Kupujete dárky s předstihem, nebo je sháníte na poslední chvíli?
Dárky jsem ještě týden před Štědrým dnem neměl žádné. Moje žena má navíc hned v lednu narozeniny, tak jsem jí řekl, ať si vybere, co bude chtít. Protože pro mě je velice těžké trefit se každému do vkusu.

Manželka si vybere sama. A co ostatní členové rodiny?
Pro ty jsem připravil takové malé překvapení. Natočil jsem singlové Vánoce. Takže každý dostal do rodiny jedno cédéčko. Byl jsem totiž odchovaný swingem, takže mi jde pořád do krve.

A nechcete tedy nazpívat nějaké swingové album?
Ano, je to můj sen. Zatím jsem mu dal titul „Jen pro zvané“. Budou na něm sinatrovky a podobné krásné písně.

Co plánujete do příštího roku? Máte nějaká tajná přání?
Já nerad dopředu něco plánuji, protože je to zbytečné. Už mám nějaký věk a navíc mě štve, že budu mít zase o rok víc. Ani koncerty neplánuji na rok dopředu. Jedu prostě tam, kde je mi dobře. Pokaždé se ptám, jak je to daleko, protože myslím, že pro pětašedesátiletého řidiče je jízda poměrně namáhavá. I když si myslím, že řídím dobře.

A co novoroční předsevzetí? Dáváte si nějaká?
Chtěl bych se co nejdéle udržet v dobré kondici, abych nebyl nikomu na obtíž. Na to mám své dobré lékaře a pro jistotu také kamaráda pohřebáka. A chtěl bych stále ještě zpívat živé koncerty, protože na playback to umí každý druhý. Směrem na západ se to už nenosí, je to přežitek. Když si lidé zaplatí za koncert, chtějí zpěváka vidět zpívat skutečně naživo.

Zažil jste někdy oslavu Silvestra, na kterou nikdy nezapomenete?
Pokaždé, když jsem byl břeclavským zastupitelem a každý Silvestr jsem zpíval na náměstí českou hymnu. Byla ve mně i jakási hrdost. Zazpívat ji totiž není jednoduché, navíc ještě o půlnoci a v takové zimě.

A co Vaše vnoučata, zdědila po vás pěvecký talent?
Patnáctiletý vnuk Saša k cimbálce rozhodně netíhne. Toho baví úplně jiná muzika. Vždycky už se děsím, až mi zase bude chtít pustit to jeho techno. Ne, že bych to nemohl poslouchat, ale ne tak nahlas. To roční Michaelka, ta, když slyší smyčce, hned se začne pohupovat do rytmu. Doufám, že aspoň ta bude ráda zpívat lidové písničky.

Mají vůbec ještě mladí lidé zájem o folklór? Vidíte mezi nimi nějakého svého nástupce?
Těch by bylo. Děti jsou velice šikovné a zpívat umějí moc hezky. Navíc se teď mají možnost zviditelnit na rádiu Dyje, jehož jsem patronem. Do pořadu s názvem Černá hodinka s Jožkou Černým si pokažé pozvu některého z madých nadaných zpěváků, každý s sebou může vzít svou desku a my ho představíme posluchačům. Myslím, že je důležité je takto podporovat. Moc bych si přál, aby byl Zlatý slavík také ve folklóru.

Co byste popřál všem vašim fanouškům do nového roku? Hlavně pevné zdraví, protože je to to nejdůležitější a nejcennější. Když je zdraví, všechno ostatní už přijde samo.