O natočení portrétu ji požádal autor projektu GEN Fero Fenič. „Řekla jsem mu, že odpovím až po setkání s Jožkou,“ uvedla režisérka. Zpěváka do té doby znala zpěváka pouze z nahrávek a televizních vystoupení. „Uznávala jsem ho jako výborného zpěváka lidových písní, vždy dokonale oblečeného, střiženého. Ale o jeho životě a pohledu na život jsem nevěděla nic,“ doplnila.

První setkání bylo podle Pinkavové „oťukávací“. „Asi mu trochu vadilo, když jsem se ptala na okamžiky, o kterých mluvil nejspíš už mnohokrát. Navíc, když jsem mu naznačila, co všechno chci točit, obrátil oči v sloup. To, že jsme si k natáčení nakonec plácli, možná rozhodl fakt, že jsem byla stejně tvrdohlavá jako on,“ podotkla žena.

A točení to jen potvrdilo. „Jiskřilo to mezi námi několikrát, když kosa sekla na kámen. Je sice fakt, že jsem na něj byla dost tvrdá a nutila ho běhat v zimě. Ty záběry tam nakonec pro nedostatek času ani nejsou. Dále musel jezdit na loďce nebo řezat pilou suché kmeny. Ale chytla jsem se toho, že je sportovec dbající na svou kondici i vzhled. Nakonec to s mírným klením protrpěl,“ vzpomínala.

Společně natočili spoustu materiálu. Stopáž GENu je však jen třináct minut a padesát vteřin k tomu. A tak velká část záběrů zůstala nevyužitá. „Musím věřit, že třeba materiály ze tří koncertů se ještě budou hodit. Jsem ráda, že jsem Jožku Černého poznala a měla možnost GEN natočit. I přes občasné popichování si vážím jeho profesionality, pracovitosti a touhy odvést na jevišti nejlepší výkon,“ nešetřila chválou Pinkavová.

Vzpomněla také na jednu z emočně vypjatých chvil. „Snad nejdojemnější byl pro mě charitativní koncert na Žlutém kopci v Masarykově onkologickém ústavu. Vidět těžce nemocné pacienty, kteří zpívají s Jožkou, dojatí a při koncertu alespoň hodinu šťastní, to je zážitek na celý život. Je úžasné, když někdo dovede druhým pohladit duši a předat tolik pozitivní energie. Za to patří Jožkovi velké díky,“ uzavřela režisérka.

Datum vysíláníGEN s Jožkou Černým uvede Česká televize na prvním programu v neděli 12. března od 20.00 hodin. Režisérka Hana Pinkavová je absolventkou FAMU, na svém kontě má přes sto autorských dokumentů, věnuje se především sociální, ekologické,dětské a mládežnické tematice. Část tvorby věnovala dokumentům osobností.