Kniha Alfreda Kantora nazvaná Svědectví je stylizovaná do podoby hrůzného komiksu. Kresby autora zachycují jeho vlastní pobyt v koncentračních táborech v Terezíně, Osvětimi a Schwarzheide, ve kterých strávil více než tři roky života.

„Je to vlastně takový deník v obrazech. Autor, pražský rodák, studoval grafiku a kresbu. Proto se rozhodl zachytit vše, co ve třech koncentračních táborech viděl a zažil, tímto neobvyklým způsobem,“ přibližuje pozadí vzniku kreseb Libor Hasala z velkobílovického nakladatelství.

Zajímavá kniha už vyšla ve Spojených státech amerických, v Německu i v dalších zemích. V České republice se ale premiérového uvedení dočká teprve nyní. Práva získalo po dlouhém pátrání po majiteli licence právě TeMi CZ. Toto nakladatelství sídlí v administrativní budově zemědělského družstva ve Velkých Bílovicích. Mezi jeho dosavadní vydavatelské počiny patří například Karafiátovy či Kvapilovy pohádky.

„Jsme rádi, že jsme mohli takto ojedinělé knize pomoci na svět. Práva jsme získali od autorova syna Jerryho Kantora. Není to prodejní hit typu Harry Potter, její smysl je úplně jiný. Je to ale čtení stravitelné i pro širokou veřejnost,“ myslí si Hasala.

Knihu sestavenou z téměř sto třiceti Kantorových kreseb považují mnozí historici za kreslenou kroniku holokaustu. Na české verzi syrové obrazové reportáže z míst hrůzy a utrpení se podílel profesor Pavel Oliva, který byl vězněn společně s Kantorem. Vše, co je zobrazeno na autorových kresbách, tedy rovněž prožil. O to autentičtěji působí Olivovy české komentáře, které doplňují autorovy texty v angličtině a němčině.
Chloubu velkobílovického nakladatelství uvede zítra v Terezíně do života předseda Senátu Přemysl Sobotka. Slavnostní akt se koná v půdním divadle bývalých Magdeburských kasáren.