„Mám několik prvenství, o kterých se moc neví. Třeba první cestopis s doprovodným cédéčkem nebo první knihu, kterou doplňuje cédéčko s mluveným slovem a dévédéčko s filmovým zpracováním knihy,“ pochlubil se Michal Huvar, který za čtrnáct let vydal na 128 titulů.

Zaměřuje se na cestopisy, které doplňuje dokumentárními filmy. V loňském roce uvedl na trh první ze čtyř cestopisů známé dvojice Zikmund a Hanzelka, který vypráví o Turecku.

„Před deseti lety mi pan Zikmund ukázal čtyři cestopisy, které nikdy v republice nevyšly. Tehdy mi řekl, že ještě nenazrál čas je vydat. To se však loni změnilo a já jsem vydal první z nich. Teď je v jednání vydání druhého, nejspíš o Kurdistánu,“ naznačil Huvar, který chystá i vydání cestopisu a doprovodného filmu Obrázky z Holandska na motivy cestopisu Karla Čapka.

V kavárně představila také hustopečská spisovatelka Daniela Mičanová román z období tudorovské Anglie Wolf Hall z pera Hilary Mantelové. „I když je toto téma mnohokrát zpracované, je přesto román objevný. Moje srdce při četbě plesalo,“ lákala všechny k četbě Mičanová.

Účastníci Literární kavárny si připomněli i nedávno zesnulého spisovatele Arnošta Lustiga a jeho dílo. Se svou vzpomínkou na předního českého spisovatele, který se zabýval především tématem holocaustu a osudem Židů za války, přidal i Huvar.

„Setkali jsme se náhodně v pražské kavárně Slávia, kde nás představili. Jemu se líbilo, co vydávám. Málem jsme se dohodli i na vydání jeho knihy. Chtěl za to velmi neobvyklý honorář – a to dvě fůry cihel, protože zrovna stavěl svou chalupu. Nakonec k tomu nedošlo, ale je to pěkná vzpomínka,“ dodal s úsměvem Huvar.