Dobově vymóděné servírky, trhač lístků ve smokingu a k tomu prvorepublikové hudební šlágry. Ve čtvrtek večer se břeclavské kino přeneslo do dávných dob, aby stylově odstartovalo novou éru. Jeho plátno totiž poprvé vysílalo živě. Přímo z divadla Járy da Cimrmana na pražském Žižkově bavilo slavnostní představení k pětačtyřicátým narozeninám jedinečného souboru.

„Rád bych přivítal diváky v našem žižkovském divadle, ale i v pětašedesáti kinech v České republice a deseti na Slovensku, kam se právě speciální vysílání přenáší. Rád bych přivítal i diváky v Metropolitní opeře v New Yorku, ale bohužel to nejde, protože je vysílání přes velkou louži zatím pouze jednosměrné," rozesmál z plátna několik sálů zaráz Zdeněk Svěrák. „V kinech nás vidíte ve vysoké HD kvalitě. Prý můžete vidět každou pihu i vrásku. Nevím ale, jestli je to úplně pro dobro věci," užíval si s humorem večer šestasedmdesá­tiletý herec.

Atmosféra přenosu diváky přenesla na dosah jejich oblíbených bavičů. Při přednáškách nebo poslední hře České nebe se spontánně smáli a tleskali jakoby seděli přímo v divadle. „Hru znám nazpaměť, ale chtěla jsem být při tom. Dojela jsem až z Brna, protože jsem ani v jednom z artových kin na přenos nenarazila a v Břeclavi mám navíc kamarády. Atmosféra byla výborná. Oblečení obsluhy kina, slavnostní přípitek šampusem i přenos z divadla. Divák tam byl přímo s něma," radovala se z netradičního zážitku třiadvacetiletá Petra Giňová z Františkových Láz­ní.

Možnost živých přenosů získalo břeclavské kino díky digitalizaci. Ta umožňuje i promítání filmových premiér a snímků ve 3D formátu. Živé přenosy ve vysoké kvalitě nabízí události z celého světa. Od rockových koncertů přes komentované výstavy až po sportovní zápasy.

„Cimrman byl první vlaštovka a jsem rád, že jsme do toho šli. Lidi reagovali živě jako v divadle. Do budoucna už přemýšlíme nad dalšími živými přenosy. Nic konkrétního zatím domluvené není, ale distribuce toho nabízí hodně," těšil se provozovatel břeclavského kina Luděk Kabelka, který narozeniny cimrmanologů ve čtvrtek i stylově moderoval.

Delší dobu úspěšně fungují živé přenosy slavných oper přenášených do českých kin z Metropolitní opery v New Yorku. Zkušenost s nimi mají v Hodoníně. Ceny nastavené distributory se pod tři sta korun za promítání nedostanou. „S takovými cenami se bojím, že by v Břeclavi nebyla dostatečná poptávka. Chtěli bychom se tak spíš zaměřit na jiné žánry. Třeba živé rockové koncerty z různých koutů světa. V nabídce jsou ale i komentované vernisáže nebo sportovní zápasy. S novou technologií se fantazii meze prakticky nekladou," dodal nadšeně Kabelka.

PETR VLASÁK