Například v dětském oddělení břeclavské knihovny mají zkušenost, že školáky vedou k literatuře zejména rodiče. Jejich vliv je podle knihovnic jedním ze stěžejních vlivů, jak probudit v ratolestech chuť do čtení. „Když jsem byla malá, sama jsem hodně četla a navíc jsme si i s kamarády mezi sebou vyměňovali knihy. Proto se snažím lásku k četbě probudit i ve své dceři," potvrdila poznatky Břeclavských rovněž Šárka Lehocká z Hustopečí.

Místo setkávání

Ve školním věku je již podle knihovnic potřeba knihovnu dětem soustavně připomínat. „Proto připravujeme besedy 
a knihovnické lekce dle požadavků učitelů. Po těchto akcích vždy žáci do knihovny přijdou a někdo se i přihlásí," uvedly společně břeclavské knihovnice Jarmila Létalová a Marie Melská. Ty si zároveň pochvalovaly fungující spolupráci se základními školami. „Pravidelně k nám přicházejí na besedy ze všech břeclavských základních a mateřských škol. Přijíždějí ale už i mimobřeclavští," doplnily ženy.

Břeclavští se zaměřili na kolektivní práci s dětským čtenářem. Rovněž připravují zábavná prázdninová dopoledne a knihovnické dílny. Navíc pravidelně vybírají nové knihy. „Nakupujeme dokonce i na přání dětských čtenářů," prozradily knihovnice.

Počet dětských čtenářů na Břeclavsku.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE

Velké oblibě se těší komiksy, kterých v současnosti vychází nepřeberné množství. „Starší děti objevily kouzlo literatury fantasy a sci-fi hlavně od zahraničních autorů," doplnila Melská.

Stoupající počet čtenářů si pochvalují i v Pohořelicích. „Zájem o tištěné knihy je u nás pořád. Pro děti navíc děláme znalostní soutěže a hravá odpoledne. Pravidelně pořádáme také Noc s Andersenem a zapojujeme se do projektu Poprvé do školy, poprvé do knihovny, kdy mají všichni prvňáci zápis do knihovny zdarma," zmínila Ivana Háková z pohořelické městské knihovny.

Oblíbenými autory jsou podle ní Daniela Krolupperová a její Sedmilhář Josífek, Petra Braunová či Ivona Březinová. „Rodiče chtějí pro děti kvalitní čtení hlavně od našich autorů, ale většinou si děti vybírají podle reklam a cizí autoři vedou," naznačila Háková.

V Městské knihovně v Hustopečích si již druhým rokem pochvalují akci s názvem Lovci perel. Jejím prostřednictvím se snaží přitáhnout k literatuře co nejvíce dětí. Smyslem soutěže je přečíst knihu, správně k ní vyplnit pracovní list a získat perlu.

Naopak malou výjimku tvoří Valtice, kde cítí o knihy menší zájem. „Děti berou knihovnu spíše jako místo setkávání s vrstevníky. Tento trend vidíme i u dospělých. Funkce knihovny dnes není jen o půjčování knížek, ale plní i komunitní roli," přidala názor tamní knihovnice Kristýna Weiserová.