Projekt uznávaného českého fotografa s názvem Jedno světlo je unikátní. Kromě deseti Štreitových velkoformátových fotografií s tematikou mentálně postižených osob výstavu totiž tvoří i keramické kachle.

Ty vytvořili právě mentálně postižení. Netypický projekt tak seznamuje návštěvníky výstavy s jejich světem a dokládá, že dokáží vyrobit působivá díla s obrovským nasazením a radostí z tvorby. Ruku v ruce s tím chtějí upozornit i na podceňování handicapovaných a přiblížit jejich problémy.

Inspirativní Pálava

Štreitovi je sociální tematika blízká. Mikulovu však na cti může přidat to, že nápad na Jedno světlo vznikl právě před třemi lety na výstavě pod Pálavou. Uznávaný fotograf tehdy vystavoval v tamní synagoze, než se uzavřela kvůli nyní se dokončujícím opravám.

Výstavu fotografií a kachlů, kterou na vernisáži podpořil i herec a hudebník Jan Budař, mohou zájemci navštívit do 31. května. A to od úterý do soboty.

Zhlédnout výstavu v unikátně členěném prostoru však mohou lidé i v návaznosti na dnešní divadelní představení pro děti a dospělé. To se odehraje na dvoře Konventu, kde bývávají také koncerty.

Brněnské autorské divadlo Anička a letadýlko, které Konvent pravidelně navštěvuje, v pátek od půl sedmé večer přiletí s žertovnou hříčkou Kill Will.

Humorná parafráze odkazuje na Tarantinův filmový hit, obsahově se však inspiruje osobou dramatika Williama Shakespeara. Nejde však o tradiční vyprávění o anglickém renesančním literátovi. Ten totiž ve hře ztratí své plnicí pero, jež se teď toulá světem a dětem vypráví své příběhy.

Kombinace výstavy, která není zahleděná do sebe, a zábavného divadla doplní Slavnosti města Mikulova. Podle mého ideální tip na výlet.