„Každé úterý se snažíme o filmy, které nejsou tak mediálně známé a přitom jsou kvalitní. Rádi bychom se letos zaměřili na zájmové skupiny," říkal provozovatel kina Luděk Kabelka.

Proč přijít na francouzský film? V záplavě amerických akčních snímků plných zběsilých momentů a efektů může působit jako vítané osvěžení zaměřené spíše na náročnějšího diváka.

„Francie je v tomto specifická, obzvláště v artových snímcích. Směřují k větší filozofii a příběh je více rozpitvaný. Jsou pro diváka, který je ochotný na sebe nechat film působit. Je to něco jiného než pouhá akce," doplnil Kabelka.

Program festivalu
14. ledna, Velký závod (komedie). Stejně jako miliony lidí po celém světě, je i čtyřicetiletý François Nouel fanouškem Tour de France. Většinu času tráví na kole, aby unikl zklamání každodenní existence. V práci ani doma však jeho nadšení nefandí…

21. ledna, 17 dívek (drama). Provokativní debut je portrétem skupiny znuděných puberťaček, které uzavřou nezvratnou dohodu. Když Camille náhodně otěhotní, podnítí své kamarádky a spolužačky, aby ji následovaly.

28. ledna, S Moliérem na kole (komedie). Režisér Philippe Le Guay s hercem Fabrice Luchinim díky propracovanému scénáři a zachycení malebného pobřeží Atlantiku i cesty na kole nabízejí film pro skutečného fajnšmekra.

* všechny filmy začínají vosm hodinvečer

Dnes večer si na své přijdou sportovně založení lidé, kteří mají blízko k cyklistice. Hlavním hrdinou je muž, jenž si v sedle bicyklu plní životní sen, ačkoliv mu kvůli tomu skřípou vztahy v rodině. Zatímco v tomto případě půjde spíše o komedii, o týden později se na plátně objeví drama plné nezvyklých dohod a těhotných žen.

Francouzskou epizodu v Koruně uzavře snímek s Moliérem na kole. Film, byť částečně, oživuje Moliérova Misantropa. O smích není nouze.

Francií artové festivaly nekončí. Naopak.

Provozovatel se nechal slyšet, že speciálně zaměřené programy v kině plánují průměrně každý druhý měsíc. „Chceme letos udělat poměrně dost změn. Chystáme speciální dětské představení nebo program se slevami pro důchodce. Rádi bychom také promítli amatérské filmy, pokud se jich tedy sejde dostatečný počet. Samozřejmě to nebude každý měsíc, v březnu či dubnu se budeme snažit najít zase jiné téma," dodal Kabelka.