Není to to pravé ořechové. Tak vidí současný přístup ke kultuře ze strany vedení Břeclavi předseda kulturní komise města Vítězslav Vala. Ten tvrdí, že názory zkušených lidí z oblasti kultury naráží u radních spíše na nepochopení. Týká se to zejména zřízení chybějícího kulturního střediska, které bylo podle Valy ve volebních programech všech koaličních stran.

„Kulturní komise se shodla na potřebě vytvoření kulturního střediska, které by zastřešilo veškerou kulturu ve městě. Jako je tomu například v Hodoníně nebo Mikulově. Je to společné stanovisko třinácti profesně zkušených lidí reprezentujících koalici i opozici, kteří o kultuře něco vědí,“ sdělil sociálnědemokra­tický šéf komise.

Ta proto už na jaře dala do rady návrh na zřízení kulturního střediska. „První podání nám vrátili k dopracování ekonomické stránky. Napodruhé, kdy jsme zmírnili formulace a upravili záměr, místostarosta Petrů materiál z rady města stáhl. Vůbec ho neprojednávali, prý kvůli technickým záležitostem. My ale chceme odpověď, ne aby to vyšumělo. I negativní stanovisko budeme respektovat, ostatně jsme pouze poradní orgán,“ uvedl Vala.

Nikdo o nich neví

Stejně to vidí i místopředseda komise Milan Blažek. „Škála kultury v Břeclavi je pestrá a kvalitní, ve městě se pořádají zajímavé věci, ale nikdo o nich neví. Navíc dochází k tomu, že v jeden den jsou tři dobré akce a další den nic. Řešením je kulturní středisko, které by mělo plnit roli podporovatele a koordinátora kultury,“ vysvětlil člen ODS, tedy další koaliční strany.

„Hlavní problém je v tom, že vedení města nemá, co se týká zřízení kulturního střediska, jasno. A pokud ano, tak to zatím nikdo neřekl nahlas,“ pokračoval Blažek.

„Zřízení kulturního střediska je stále jedna z variant. Kulturní komise ale musí zdůvodnit, jestli by taková změna byla lepší než současný stav. A jestli by to pro město neznamenalo vyšší nároky na rozpočet. Takové ekonomické zhodnocení zatím v ruce nemám,“ konstatoval místostarosta Miloš Petrů z KDU-ČSL, který má na starosti právě kulturu ve městě.

Další z místostarostů Luboš Krátký z ODS se však vyslovil spíše proti návrhu. „Kultura v Břeclavi funguje, problém je v tom, že o řadě akcí lidé nevědí. Jde tedy jen o to lépe zkoordinovat a zkvalitnit práci na propagaci. To by měl řešit odbor kultury ve spolupráci s jednotlivými pořadateli. Není nutné kvůli tomu zřizovat zvláštní kulturní středisko,“ vyjádřil se Krátký.

Vala ovšem namítá, že není možné slučovat práci úředníka a kulturního manažera. Navíc zřízení kulturního střediska by podle něj neznamenalo pro městskou pokladnu ani korunu výdajů navíc.

„Nejednalo by se o samostatný subjekt nýbrž součást odboru kultury. Počet pracovníků i mzdy by zůstaly stejné, jen by se dvěma až třem lidem změnila náplň práce,“ řekl Vala. Podle něj by se nově vyčleněná část odboru mohla jmenovat například Břeclavský kulturní servis.