Kulturní jedničkou okresu zůstává bezesporu Mikulov, který těží z genia loci města samotného, historických zákoutí, Pálavy i dlouhé tradice oblíbených akcí. Ty uspokojí návštěvníky všemožných zájmů od masově navštěvovaného Pálavského vinobraní přes festival nepopulární hudby Eurotrialog až po gastronomický Festival národů Podyjí.

Kulturní aktivity ve městě pod Pálavou navíc umně rozšířili od Velikonoc přes hlavní turistické období roku až po oslavy svatého Martina a Vánoc. Není tak divu, že se v Mikulově po devět měsíců v roce prakticky každý víkend něco děje a byť centrum zdobí zejména útulné vinárny, kavárny a penziony, stále tam vznikají další a další, protože se zkrátka s vyhledávanou mikulovskou adresou uživí.

Ať ale neškatulkujeme podle měst. Pro hudební fanoušky zůstávají tradičními akcemi kromě zmíněného letního Eurotrialogu také velkoněmčický Festival krásných lidí nebo Pestrovečer v nedalekých Mikulčicích. Z festivalů, které už bohužel patří do minulosti, můžeme vzpomenout Janohraní na Janohradě, Hudbu z podzámčí a Hradologii ve Valticích, hustopečský Pradědafest nebo elektronický Creamfields, který se na ladenském letišti utkal v roce 2008 se silnou bouří.

Paleta festivalů

Menší či větší festivaly stále vznikají a zanikají i v menších obcích, hudební posluchači se ale stejně musí spolehnout zejména na městské slavnosti, vinobraní a pravidelné koncertní cykly. Ty v regionu celoročně nabízí pouze břeclavský klub Piksla, jenž v létě oslaví dvanáct let. Známá hudební jména do Břeclavi zve ale i kino Koruna či organizátoři Rocků v Besedě.

Jediná kamenná scéna s pravidelným divadelním programem v břeclavském okrese se nachází v Boleradicích. To, že svou činnost dělá ochotnický spolek bratří Mrštíků skvěle, potvrzuje stále vyprodaný sál, úspěchy na přehlídkách i premiéry nových her.

Pokud milovníci divadla nechtějí jezdit do Brna či Hodonína, mohou se spoléhat zejména na ochotníky nebo divadelní festivaly. Mezi nimi je například Jarní sešlost v Boleradicích, festival Pod širým nebem v Hustopečích nebo pravidelné Divadelní neděle v břeclavském kině. Úspěšné je rovněž Dvorní divadlo v Hlohovci, které rozehrálo i lednický zámek a je spojené se Zdeňkem Černínem a Lukášem Hejlíkem. Ten do valtické Galerie Reistna a břeclavské knihovny zase vozí svůj literárně-divadelní seriál LiStOVáNí.

Milovníci výtvarného umění si najdou své zázemí v muzeích větších měst. V Břeclavi k tomu navíc slouží i synagoga nebo hala bývalého cukrovaru, již oživili tamní výtvarníci. V Hustopečích zase nadchne atmosféra Domu U Synků. No a v Mikulově, kde si mohli pro vzrůstající počet soukromých galerií dovolit zrušit nadbytečné městské muzeum, je to pak úplný ráj. Jídlem provoněná Eat Art Gallery, na neutuchajícím elánu Sylvie Chludilové stojící Galerie Efram, oceňovaná Galerie Závodný, do toho pravidelná Dílna a další sympozia. Není tak divu, že i ozvěny velkých fimových festivalů míří právě pod Pálavu.

Meruňky nebo chilli

Spojení kulturních zážitků se spokojeným žaludkem nachází v posledních letech úspěch i na Břeclavsku. V Hustopečích vsadili na tamní mandloňové sady, ve Valticích na dýně, ve Velkých Pavlovicích na meruňky a v Břeclavi na rajčata či chilli papričky. Vybrané jídlo a koncerty nabízejí také ve vyhlášeném klentnickém Café Fara. Prim však stále hraje víno a vše s ním spojené. Za oněch sedm let jsem se tak mohl přesvědčit, že můžeme být jen a jen rádi za to, že žijeme právě v tak lákavém a prosperujícím kraji.

Zájem turistů z celé republiky i zahraničí o jihomoravské víno, prosluněnou Pálavu, kouzelný Mikulov nebo historický Lednicko-valtický areál totiž s sebou nese i neustálou nabídku kulturních, společenských či gastronomických akcí.

Byť se tak zatím nemohou Hustopeče nebo Břeclav vyrovnat atmosféře a kulturní nabídce Uherského Hradiště nebo Znojma, obyvatelé i turisté si mají stále více z čeho vybírat i u nás. Vzestupná aktivita měst v kultuře jde totiž v přímé úměře s turistickým ruchem. Pořadatelé akcí se navíc často vzájemně podporují, a tak si optimisticky myslím, že námětů na tipy na víkend bude pro kulturní rubriku Břeclavského deníku Rovnost stále víc a víc.

Autor se zabývá kulturou