Please the Trees vznikli před sedmi lety v jihočeském Táboře. Nyní však na koncerty vyrážejí z Prahy, kde čtveřice rockerů žije. Frontmanem skupiny je čtyřiatřicetiletý kytarista a zpěvák Vašek Havelka, který skládá texty i hudbu.

Se svým tklivým a psychedelickým písničkářstvím vystupuje od roku 1999 i sólově pod názvem selFbrush. Křehkým písním vzácně sluší obě polohy, komorní i ta rocková. Dá se u nich totiž tančit i snít zároveň. Záleží jen na náladě.

Právě s hlučnou verzí své hudební tvorby se dnes Havelka představí v břeclavském klubu. Doprovodí jej bubeník Jan Svačina, baskytarista Miroslav Syrný a kytarista David Babka.

Ten před rokem vystřídal nepřehlédnutelného kytaristu Zdeňka „Zoka" Kadlece a je známý i z kapel November 2nd či Kieslowski. Z původní táborské sestavy tak už zůstal pouze Havelka.

Zvuk kapely se i tak nadále inspiruje americkým kytarovým rockem šedesátých let, country music, soulem a psychedelií. Energií si však při koncertech nezadají s tvrdší muzikou.

Příkladnou ukázkou bylo Havelkovo běhání po stolech Piksly s vazbící kytarou na loňském břeclavském koncertě. Hudba Please the Trees je zážitek nejen na koncertech, což může kapela dokázat čtyřmi vydanými alby. To poslední natočila minulý měsíc s pěveckým sborem seniorů Elpida.

Kromě experimentů se zvukem a žánry si Please the Trees libují i v různých přesazích. Spoluprací s Elpidou upozorňují na nevhodný náhled na staré lidi, který ve společnosti převažuje a hodnotí důchodce jako vysloužilé a nepotřebné. Obaly jejich alb jsou výtvarná díla. Od turné po Americe členové kapely a spříznění nadšenci vysazují na místech koncertů stromy. Po Vánocích zase organizují setkání vánočních stromů před Novou scénou pražského Národního divadla. Happening stromů a umělců hudebně doprovází Please the Trees a hosté.

Kapela sklízí úspěchy originální tvorbou nejen u nás, ale i v Polsku nebo Spojených státech amerických. Tam pravidelně zajíždí do klubů i na velké festivaly. V pátek večer o svých kvalitách opět přesvědčí i Břeclav.