Chlapci s děvčaty z chasy navlékli kroje, další lidé nažehlili obleky, šaty a vyrazili za zábavou. Jeden z prvních plesů v břeclavském okrese pořádal první novoroční sobotu Slovácký krúžek Kostice.

„Náš krojový ples se koná tradičně první sobotu v lednu. Tak dlouho jsem chodil po dědinách, až jsem si tento termín vydobyl,“ usmíval se v sále kostické sokolovny Jan Kučera ze Slováckého krúžku Kostice. Vsadit na toto datum se vyplatilo už proto, že na samém začátku roku se v širokém okolí nedějí takřka žádné společenské akce.

„Zájem je velký. Přišlo hodně lidí. Domácích krojovaných máme sice pouze čtrnáct párů, ale chodí pravidelně i dost přespolních,“ dodal Kučera.

Účastníky plesové zábavy přivítal na začátku večera předtančení. To organizátoři každoročně obměňují, letos to byla Slovácká beseda. Pak už se všichni v sále oddávali tanci při poslechu krásných písniček v podání dechové hudby Stříbrňanka.

Krojovým plesem v Kosticích začala plesová sezóna, kterých se v regionu bude konat velká spousta. Budou městské, myslivecké, rybářské, školní a tak dále. Tradičních tanečních zábav na začátku roku rozhodně neubývá, spíš naopak.

„Patnáctiletí půjdou spíš na diskotéku, ale co mám kamarády, tak hodně chodíme na plesy, protože je to dobrá zábava,“ svěřil se osmnáctiletý student hustopečského gymnázia Juraj Háder, který chodí i v kroji. Pokud podle něj člověk umí tance, které ples vyžaduje, raději zajde na ples než na diskotéku. „U nás na gymplu fungují taneční, a je skoro povinnost, aby pak studenti šli na školní ples,“ vysvětlil.

V různých tanečních kurzech dnes ani tak nepřibývá mladých lidí, jako přibývá dospělých. Tak to vnímá zkušený tanečník a majitel taneční školy Morava v Mikulově Václav Kosmák. „Plesů, zdá se mi, neubývá. Mám ale pocit, že do tanečních kurzů chodí spíš dospělejší lidé, na které měla zřejmě vliv Česká televize s pořadem Stardance. Tam se to naprosto jednoznačně projevilo vyšším zájmem o kurzy ze strany dospělých. Objevilo se to i u nás,“ podotkl Kosmák.

Dnešní věkový průměr lidí na plesech odhaduje na pětatřicet let. Každý ples je ovšem v tomto směru jiný. Například na školních plesích převažují mladší účastníci, plesy měst a podobně jsou častěji záležitostí střední a starší generace.

Podle Kosmáka se v posledních letech rozmohly další zábavy, které se objevují před plesovou sezónou. Jsou jimi firemní večírky. „Těch je hodně a jsou víceméně spojené taky s tancem,“ poznamenal Kosmák.