Problémy s nedostatkem nových členů trápí řadu spolků a kroužků na Břeclavsku. Patří mezi ně například Slovácký krúžek Koňaré, jenž kvůli tomu nyní pořádá nábor do dětského souboru Koňárci.

František Schulz z výboru folklorního spolku v Poštorné tvrdí, že zájem vadne. „V minulosti se nově příchozí rekrutovali z tradičních poštorenských rodin. Kroj se dědil z otce na syna, mezi bratry… U děvčat to bylo stejné. Teď, v době počítačů, tenisů nebo hokejů, není o folklor takový zájem. Nedostatek je zejména kluků," říkal Schulz.

KROJE PŮJČUJÍ

Jména postupně mizí rovněž z ansámblu Divadla Bedřicha Kaněry, který je spjatý s břeclavskou obchodní akademií. Režisérka Dana Vilímková by se nezlobila, kdyby s novým školním rokem přišlo i deset nových herců. „Chceme studentům ukázat, že divadlo má svůj význam," poznamenala režisérka.

Úbytek mimo jiné souvisí s klesajícím počtem studentů: méně příchozích, méně nadšených. „Některé ročníky nejsou tak naplněné jako dříve. V současném čtvrtém ročníku mám pouze jednu herečku," doplnila Vilímková.

Problém je zejména s nacvičováním nových her. U těch předchozích, jako jsou třeba Veselé paničky windsorské, se na jevišti objevují stálé tváře. Ve srovnání se sportovními kluby jsou přitom ekonomické nároky na působení mezi folkloristy či divadelníky mnohdy minimální. Koňárci neplatí nic. „Kroje jim půjčujeme. I když se jede na výlet, soustředění nebo zájezd, vždy je to pro ně zdarma," nechal se slyšet Schulz. Krúžek těží především z přízně městských dotací.

Až na výjimky v podobě několika drobných je zdarma působení také v hudebních sborech ve Velkých Pavlovicích, vedených Janem Kosíkem. Přesto i tam jsou za každého nového člena rádi. „Především pak mezi mužáky. Čím více lidí v takovém sboru je, tím lépe pak výsledek zní," oznámil Kosík.

Nedostatek ale podle něj trápí téměř všechny spolky či kluby. Klíčové je umění zaujmout. S dětským sborem proto vsází například na muzikály.