VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lužní lesy jsou pro film unikátním místem, říká o Břeclavsku tvůrce Heptyla

Břeclav /ROZHOVOR/ – Město poblíž Rakouska i Slovenska si vybral pro natáčení připravovaného celovečerního snímku Heptyl animátor, scénárista a režisér Cyril Podolský. Břeclav mu učarovala natolik, že se tam přestěhoval, našel si ženu a usadil se. „Zůstanu, je tady nádherně,“ říká Podolský v rozhovoru pro Deník Rovnost.

26.11.2017
SDÍLEJ:

Animátor Cyril Podolský se usadil v Břeclavi. Momentálně pracuje na celovečerním filmu Heptyl.Foto: Deník / Hrabal Michal

Chtěl jste vždycky dělat u filmu?

Rodiče chtěli, abych byl učitelem, pak jsem byl i na škole… Po třech letech studia jsem ji ale opustil a přešel na filmovou školu, kde jsem zjistil, že je to lepší cesta. Vím, že mě v dětství strašně inspirovali popeláři. Největší frajeři byli ti, co stojí vzadu na těch stupačkách. Že bych se někdy dostal k filmu, mě vůbec nenapadlo. Pro mě je to splněné přání. S těmi lidmi, které jsem obdivoval a chodil na ně do divadla, teď spolupracuju. A to je zkušenost k nezaplacení.

Co pro film rozhodlo?

Po maturitě jsem se rozhodl nejít hned na vysokou školu, ale užít si svobody a začal jsem si vydělávat jako kulisák. Nastoupil jsem do Naivního divadla v Liberci. To byla ta zásadní věc.

Na čem momentálně pracujete?

Projektů připravujeme více. Na konci týdne máme velké jednání v České televizi v Brně. Je to projekt celovečerního dokumentu, který by se měl jmenovat pracovně Pól. Bude především pro děti. Hraný, animovaný a dokumentární film. Vedle herců tam budou koexistovat živé postavy, v tomto případě polární. Něco jsme natáčeli v Lednici, částečně také na jižním pólu.

A co celovečerní film Heptyl?

To je veliký projekt. Máme hotové herecké obsazení i kamerové zkoušky, které se dělaly na Pohansku u Břeclavi. Je hotová také první verze scénáře. Chceme, aby se snímek objevil i v zahraničí v sousedících středoevropských zemích, nejenom v České republice. Navazujeme na tradiční českou filmovou školu. Ať to byl Karel Zeman s filmy Baron Prášil a Cesta do pravěku nebo později Pan Tau či chobotničky. Všechno živý herec a loutka. To má obrovskou ambici stát se úspěšným i v zahraničí.

Trailer k filmu Heptyl. Video: Ateliér Podolský

Řekněte, proč jste si vybral pro natáčení Heptyla právě Břeclav a okolí?

Je tady krásně. Něco takového jako zdejší lužní lesy, to je pro film absolutně unikátní lokace, která nikde jinde není. Navíc jedním z členů štábu bude kameraman F. A. Brabec, který už jednou točil na Pohansku Krále Ubu.

Kdy by mohli diváci vidět konečný výsledek?

Rádi bychom měli dvě natáčecí sezony. Točit se bude převážně v létě, interiéry se budou dělat přes zimu. Potřebujeme, aby nám mezitím nezestárli herci, takže pravděpodobně jednu sezonu budeme točit hlavně s dospělými a jednu s dětmi. Bude to sice pohádka pro dospělé, ale i tam budou hrát děti. Hodně by se mi líbil rok 2020, ale to je nyní hodně optimistické číslo.

Kromě toho, že jste si vybral Břeclav a okolí pro natáčení filmu, tak jste se sem i přestěhoval. Proč právě do Břeclavi?

I když jsem Severočech, na Moravě jsem trávil hodně času. Asi třináct let jsem strávil ve filmových ateliérech ve Zlíně. Nějakou dobu jsem byl v Hradci Králové, Liberci, Frýdlantu a naposledy v Jindřichovicích. Po rozvodu to vypadalo, že zůstanu v Praze, ale Kinematograf Pavla Čadíka mě přivezl do Břeclavi a tady jsem se zakoukal do nádherné paní, která prodávala pivo, a s tou teď žiju. Budeme mít spolu brzy také dítě. A už v Břeclavi zůstanu, protože je tady nádherně.

Snažíte se sem nalákat i své kamarády z branže?

Břeclav je na hlavním tahu. Blízko je Brno, Vídeň i Bratislava. To je tak ideálně postavené město, že to snad ani lépe už nejde. A tak se sem snáze i kamarádi zvou. Byl tady několikrát Pavel Nový, Bolek Polívka, Franta Segrado. Samozřejmě budou další. Dáváme dohromady tvůrčí skupinu, kdy bychom jednotlivá filmová studia, která pracují na Moravě, rádi dali dohromady a vytvořili funkční moravskou jednotu. Máme u hranic dva partnery, které bychom neměli podceňovat, a to je Rakousko a Slovensko. S nimi je nutné úzce spolupracovat.

Jste animátorem, scénáristou i režisérem Heptyla, jak je to náročné?

Animátorů bude více, ale chci si tu skupinu vést. Každý animátor by měl mít svůj typ postavy, aby se lišily. Scénář si píšu v tuto chvíli sám, ale na první verzi se podílel ještě Michal Horáček, než začal kandidovat na prezidenta.

Kdo má být vůbec Heptyl?

Před pár lety vznikla kniha, ale té se děj filmu drží jenom částečně. Je to jednooká potvora, která pomáhá lidem. V příběhu ji má na starosti invalida Roubíček, kterého bude hrát herec Jiří Pecha. Jednou za život Heptyl ožije a člověku pomůže. Ten ho pak může někomu darovat a pomůže někomu dalšímu. Když ho někdo ukradne nebo prodá, Heptyl chcípne a je k ničemu.

Jak dlouho vám trvalo nakreslit postavu Heptyla?

První Heptyl vznikl pro knížku. A první obrázek perem byl hotový asi za deset minut. Nápad je vždy rychlý, rozvíjení nápadu trvá.

Jací herci si ve filmu zahrají?

Ve filmu by se měli objevitv partnerské dvojici Bolek Polívka a Szidi Tobias. Jejich dceru bude hrát Lucka Vondráčková. Dále to budou Jiří Pecha, Pavel Nový, Chantal Poullain. Rádi bychom také zahraniční osobnosti. Hluboký zájem bych měl o německou herečku Franku Potente a rád bych Nicka Cavea. Byl by hřích ho tam nemít.

Třeba s Bolkem Polívkou jste dělal i na večerníčku Krysáci. Jaké je to spolupracovat s takovými osobnostmi?

Animovaný snímek se dělá dlouho. Tam to nejde bez toho, aniž byste se neskamarádili. A když to nevyjde, tak spolu nemůžete pracovat. Musíte se spolehnout, že zájem z druhé strany bude trvat. Příprava trvá minimálně dva tři roky, než z něčeho něco vznikne. Bez Bolka by nikdy nebyl tento večerníček tak vidět, jako byl. Udělali jsme dětský pořad, ke kterému si jdou dobrovolně sednout i dospělí.

Proč myslíte, že byli Krysáci tak úspěšní?

Jde o to, co vám v televizi přes úředníky projde. Ve chvíli kdy vidíte, že jsou všude večerníčky pro nejmenší, kde se jen piští, jsou jenom roztomilé… potřebujete něco jiného. Vymysleli jsme smetiště, road movie na smetišti, které bude humorem blízké dospělým. Jsou tam typy vtipů, které děti nepochopí, ale od toho tam sedí dospělý. Jde o projekt, který je v současných podmínkách obchodně neopakovatelný ve formátu večerníčku, tak nyní jdeme do celovečerního filmu.

Proč Krysáci, proč krysy?

Nejdříve mě napadlo smetiště. Jako malí jsme si chodívali hrávat s bráchou na smetiště a tam byly krysy. A když kluk, tak krysák. Mimochodem to slovo v té době neexistovalo. Jde o novotvar. Dokonce jsem jednu dobu přemýšlel, že by to byli potkani. Okolo tohoto seriálu bylo ze začátku několik sporů. Jeden z největších byl Bolek Polívka, na kterém jsem od začátku trval, jméno Krysáci a samozřejmě smetiště jako prostředí. Jsem rád, že všechno nakonec přetrvalo. Kdybychom z čehokoliv ustoupili, tak fenomén nebude tak veliký.

Jak je finančně náročný celovečerní film, co je potřeba proto, aby snímek prošel a začal se točit?

Čím dál tím více. Protože přesvědčujete jednak odborníky, v případě komerčních projektů i laiky, kteří se v tom nevyznají. Musíte mít takový materiál, který je uvede už přímo do děje. Moment, kdy dneska autor přijde s kouskem papíru, kde má výborný nápad, už je dneska fikce. Je potřeba, abyste to dotáhli tak daleko, že někoho z investorů posadíte do kina a tam jim kousek pustíte. Jak u seriálu, tak u filmu je to jako když stavíte nějakou velkou stavbu. Je to drahé. Když investujete do něčeho hodně času, práce i peněz, musí být reálné povědomí, že to bude mít smysl.

Dá se nějak vyčíslit třeba u Heptyla v řádu kolika korun se rozpočet pohybuje?

Je to v řádu desítek milionů korun. Nemáme přehnané ambice. Aby projekt vznikl za rozumných podmínek, aby vypadal dobře, tak desítky milionů korun potřebujete. Chceme udělat konkurenční film. Dům za padesát tisíc také nepostavíte.

Měl jste spor s Českou televizí o ochrannou známku Krysáci, kvůli knize. Už skončil?

Spor pokračuje. Všichni doufáme, že skončí v dohledné době. Za mě žádný konkrétní výsledek, který by byl akceptovatelný, zatím nepřišel. Teď čekáme na to, jakým způsobem se s tím kdo srovná. Padlo tam i trestní oznámení. Osobní ambice, hamižnost, podvádění. To nejsou věci, které by se hodily k dětské tvorbě. Obzvlášť v dnešní době.

Autor: Michal Hrabal

26.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 16 500 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Manipulant expedice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt emailem., , Požadujeme:, " Vzdělání - vyučen , " Zkušenosti s řízením vysokozdvižného vozíku, " Základní znalost práce na PC, " Flexibilita, samostatnost, přesnost, ochota učit se novým věcem, , Náplň práce:, " Manipulace s výrobky na pracovišti a ve skladu, " Příprava expedic dle požadavku zákazníka, " Vykládka a nakládka expedic, " Fyzický a systémový příjem hotové výroby do skladu, " Účastní se inventur, , Místo výkonu práce: Průmyslová 1501, 691 23 Pohořelice. Pracoviště: Psk job s.r.o. - 02, Průmyslová, č.p. 1501, 691 23 Pohořelice. Informace: Spas Bogatinov, .

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 20 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v ostatní výrobě MISTR/OVÁ VÝROBY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 10.7.2018/ Zaměstnavatele lze kontaktovat mailem nebo telefonicky: KONTAKT: Veronika Opavská, Šárka Kalíková, tel.: +420 725 824 753, +420 720 970 656, e-mail: veronika.opavska@luvegroup.com; sarka.kalikova@luvegroup.com; Jedná se o řízení pracovníků na směně, rozdělování úkonů, spolupráce s ostatními odděleními. Zodpovědnost za dodržování BOZP, reporting nadřízenému. Zlepšování procesů ve výrobě, zaučování nových podřízených, dodržování kvality. , Požadujeme: praxi v obdobné pozici ve výrobním závodu, ideálně strojírenství, výborné komunikační a organizační schopnosti, uživatelská znalost MS Office., Nabízíme: dotovaná strava, příplatky nad rámec zákona, příspěvek na životní pojištění, permanentky do sportcentra, věrnostní odměny, odměny za doporučení nového zaměstnance, 23 dní dovolené.. Pracoviště: Heat transfer systems s.r.o., 691 82 Novosedly na Moravě. Informace: Veronika Opavská, +420 519 501 209,725 824 753.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Ovocnáři, vinohradníci, chmelaři a ostatní pěstitelé plodů rostoucích na stromech a keřích VINOHRADNÍK - SKLEPNÍ MANIPULANT. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 13.7.2018 - vykonávání úkonů souvisejících s pěstováním vinné révy a následnou výrobou vína. Jednosměnný provoz, vyučen - obor vinařství výhodou, praxe výhodou, ŘP sk. B+T, znalost práce na PC, znalost péče o vinice, znalost práce ve sklepě, technologie, zpracování suroviny apod., časová flexibilita během vinobraní., ŽIVOTOPIS zaslat nejpozději do 27.7.2018 na mail: havilova@vinarstvilednice.cz, Místo výkonu práce: Lednice. Pracoviště: Vinařství lednice annovino a.s., Nejdecká, č.p. 714, 691 44 Lednice na Moravě. Informace: Alena Havlíková, +420 725 760 418,havlikova@vinarstvilednice.cz.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů OBSLUHA STROJE - LIS. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: 10.7.2018/ Zaměstnavatele lze kontaktovat osobně na adrese provozovny každé úterý a čtvrtek od 10 do 12 hodin. , KONTAKT: Veronika Opavská, Šárka Kalíková, tel.: +420 725 824 753, +420 720 970 656, , e-mail: veronika.opavska@luvegroup.com; sarka.kalikova@luvegroup.com, , Požadujeme: SOU, SOŠ technického nebo strojírenského zaměření, praxe na vysekávacích lisech a jejich nastavováním výhodou, znalost výkresové dokumentace a práce s měřidly, samostatné myšlení a zodpovědnost, , Náplň práce: vysekávání lamel pro tepelné výměníky pomocí poloautomatického vysekávacího lisu dle výkresové dokumentace (široké portfolio produktů). Dodržování standardů kvality., , Nabízíme: zázemí stabilní firmy, 2-směnný pracovní režim (6-14,14-22) PO-PA, pracovní smlouva na dobu určitou 6 měsíců, v případě úspěšného zaučení po 6 měsících smlouva na dobu neurčitou. Dále nabízíme ubytování v místě, vhodné i pro páry., Dotovaná strava, příplatky nad rámec zákona, příspěvek na životní pojištění, permanentky do sportcenter, věrnostní prémie, bonus za doporučení nového zaměstnance. Pracoviště: Heat transfer systems s.r.o., 691 82 Novosedly na Moravě. Informace: Veronika Opavská, +420 519 501 209,725 824 753.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Až do konce srpna uvidí lidé na Náměstí v Mikulově sochu Viselec, kterou vytvořil umělec David Černý.
7

Za jednu ruku visí ze střechy. Socha Freuda nad náměstím láká na umění

Ilustrační foto

Lákají na slevy, naúčtují plnou cenu. Často jde o triky prodejců, tvrdí sdružení

Muž strhl z plotu plakát Tomia Okamury. Sám na to veřejně upozornil

Břeclav – Ne islámu. Ne teroristům. Bezpečná země pro každého. Tento slogan pohoršil Jana Neugebauera natolik, že venkovní banner strany Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury v Břeclavi sundal z cizího soukromého plotu. „Jde o agresivní populismus,“ zdůvodnil devětadvacetiletý muž, který nesouhlasí s automatickým spojováním islámu a terorismu.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Letní brigády: dost práce, málo zájemců. Láká administrativa, odrazují pokladny

Jižní Morava – Milan Berka z Blanenska si na brigádách přivydělává pravidelně celý rok. Hlavně v Brně a okolí. Sehnat práci není podle něj problém. Nabídek je o letních prázdninách dost.

Veslař Helešic oslavil triumf zmrzlinou. Nyní se vydá za krávami

Břeclav – Přidávají jeden úspěch za druhým. Břeclavský veslař Lukáš Helešic s parťákem Jakubem Podrazilem před necelým měsícem poprvé triumfovali v závodě světového poháru na dvojce bez kormidelníka a o víkendu si díky třetímu místu ve švýcarském Lucernu zajistili v podniku celkové prvenství. „Jde o obrovský úspěch, české dvojce se to ještě nikdy nepovedlo, takže jsme se asi zapsali do historie,“ raduje se dvaadvacetiletý Helešic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT