Chtěl jste vždycky dělat u filmu?

Rodiče chtěli, abych byl učitelem, pak jsem byl i na škole… Po třech letech studia jsem ji ale opustil a přešel na filmovou školu, kde jsem zjistil, že je to lepší cesta. Vím, že mě v dětství strašně inspirovali popeláři. Největší frajeři byli ti, co stojí vzadu na těch stupačkách. Že bych se někdy dostal k filmu, mě vůbec nenapadlo. Pro mě je to splněné přání. S těmi lidmi, které jsem obdivoval a chodil na ně do divadla, teď spolupracuju. A to je zkušenost k nezaplacení.

Co pro film rozhodlo?

Po maturitě jsem se rozhodl nejít hned na vysokou školu, ale užít si svobody a začal jsem si vydělávat jako kulisák. Nastoupil jsem do Naivního divadla v Liberci. To byla ta zásadní věc.

Na čem momentálně pracujete?

Projektů připravujeme více. Na konci týdne máme velké jednání v České televizi v Brně. Je to projekt celovečerního dokumentu, který by se měl jmenovat pracovně Pól. Bude především pro děti. Hraný, animovaný a dokumentární film. Vedle herců tam budou koexistovat živé postavy, v tomto případě polární. Něco jsme natáčeli v Lednici, částečně také na jižním pólu.

A co celovečerní film Heptyl?

To je veliký projekt. Máme hotové herecké obsazení i kamerové zkoušky, které se dělaly na Pohansku u Břeclavi. Je hotová také první verze scénáře. Chceme, aby se snímek objevil i v zahraničí v sousedících středoevropských zemích, nejenom v České republice. Navazujeme na tradiční českou filmovou školu. Ať to byl Karel Zeman s filmy Baron Prášil a Cesta do pravěku nebo později Pan Tau či chobotničky. Všechno živý herec a loutka. To má obrovskou ambici stát se úspěšným i v zahraničí.

Zdroj: Cyril Podolský

Trailer k filmu Heptyl. Video: Ateliér Podolský

Řekněte, proč jste si vybral pro natáčení Heptyla právě Břeclav a okolí?

Je tady krásně. Něco takového jako zdejší lužní lesy, to je pro film absolutně unikátní lokace, která nikde jinde není. Navíc jedním z členů štábu bude kameraman F. A. Brabec, který už jednou točil na Pohansku Krále Ubu.

Kdy by mohli diváci vidět konečný výsledek?

Rádi bychom měli dvě natáčecí sezony. Točit se bude převážně v létě, interiéry se budou dělat přes zimu. Potřebujeme, aby nám mezitím nezestárli herci, takže pravděpodobně jednu sezonu budeme točit hlavně s dospělými a jednu s dětmi. Bude to sice pohádka pro dospělé, ale i tam budou hrát děti. Hodně by se mi líbil rok 2020, ale to je nyní hodně optimistické číslo.

Kromě toho, že jste si vybral Břeclav a okolí pro natáčení filmu, tak jste se sem i přestěhoval. Proč právě do Břeclavi?

I když jsem Severočech, na Moravě jsem trávil hodně času. Asi třináct let jsem strávil ve filmových ateliérech ve Zlíně. Nějakou dobu jsem byl v Hradci Králové, Liberci, Frýdlantu a naposledy v Jindřichovicích. Po rozvodu to vypadalo, že zůstanu v Praze, ale Kinematograf Pavla Čadíka mě přivezl do Břeclavi a tady jsem se zakoukal do nádherné paní, která prodávala pivo, a s tou teď žiju. Budeme mít spolu brzy také dítě. A už v Břeclavi zůstanu, protože je tady nádherně.

Snažíte se sem nalákat i své kamarády z branže?

Břeclav je na hlavním tahu. Blízko je Brno, Vídeň i Bratislava. To je tak ideálně postavené město, že to snad ani lépe už nejde. A tak se sem snáze i kamarádi zvou. Byl tady několikrát Pavel Nový, Bolek Polívka, Franta Segrado. Samozřejmě budou další. Dáváme dohromady tvůrčí skupinu, kdy bychom jednotlivá filmová studia, která pracují na Moravě, rádi dali dohromady a vytvořili funkční moravskou jednotu. Máme u hranic dva partnery, které bychom neměli podceňovat, a to je Rakousko a Slovensko. S nimi je nutné úzce spolupracovat.

Jste animátorem, scénáristou i režisérem Heptyla, jak je to náročné?

Animátorů bude více, ale chci si tu skupinu vést. Každý animátor by měl mít svůj typ postavy, aby se lišily. Scénář si píšu v tuto chvíli sám, ale na první verzi se podílel ještě Michal Horáček, než začal kandidovat na prezidenta.

Kdo má být vůbec Heptyl?

Před pár lety vznikla kniha, ale té se děj filmu drží jenom částečně. Je to jednooká potvora, která pomáhá lidem. V příběhu ji má na starosti invalida Roubíček, kterého bude hrát herec Jiří Pecha. Jednou za život Heptyl ožije a člověku pomůže. Ten ho pak může někomu darovat a pomůže někomu dalšímu. Když ho někdo ukradne nebo prodá, Heptyl chcípne a je k ničemu.

Jak dlouho vám trvalo nakreslit postavu Heptyla?

První Heptyl vznikl pro knížku. A první obrázek perem byl hotový asi za deset minut. Nápad je vždy rychlý, rozvíjení nápadu trvá.

Jací herci si ve filmu zahrají?

Ve filmu by se měli objevitv partnerské dvojici Bolek Polívka a Szidi Tobias. Jejich dceru bude hrát Lucka Vondráčková. Dále to budou Jiří Pecha, Pavel Nový, Chantal Poullain. Rádi bychom také zahraniční osobnosti. Hluboký zájem bych měl o německou herečku Franku Potente a rád bych Nicka Cavea. Byl by hřích ho tam nemít.

Třeba s Bolkem Polívkou jste dělal i na večerníčku Krysáci. Jaké je to spolupracovat s takovými osobnostmi?

Animovaný snímek se dělá dlouho. Tam to nejde bez toho, aniž byste se neskamarádili. A když to nevyjde, tak spolu nemůžete pracovat. Musíte se spolehnout, že zájem z druhé strany bude trvat. Příprava trvá minimálně dva tři roky, než z něčeho něco vznikne. Bez Bolka by nikdy nebyl tento večerníček tak vidět, jako byl. Udělali jsme dětský pořad, ke kterému si jdou dobrovolně sednout i dospělí.

Proč myslíte, že byli Krysáci tak úspěšní?

Jde o to, co vám v televizi přes úředníky projde. Ve chvíli kdy vidíte, že jsou všude večerníčky pro nejmenší, kde se jen piští, jsou jenom roztomilé… potřebujete něco jiného. Vymysleli jsme smetiště, road movie na smetišti, které bude humorem blízké dospělým. Jsou tam typy vtipů, které děti nepochopí, ale od toho tam sedí dospělý. Jde o projekt, který je v současných podmínkách obchodně neopakovatelný ve formátu večerníčku, tak nyní jdeme do celovečerního filmu.

Proč Krysáci, proč krysy?

Nejdříve mě napadlo smetiště. Jako malí jsme si chodívali hrávat s bráchou na smetiště a tam byly krysy. A když kluk, tak krysák. Mimochodem to slovo v té době neexistovalo. Jde o novotvar. Dokonce jsem jednu dobu přemýšlel, že by to byli potkani. Okolo tohoto seriálu bylo ze začátku několik sporů. Jeden z největších byl Bolek Polívka, na kterém jsem od začátku trval, jméno Krysáci a samozřejmě smetiště jako prostředí. Jsem rád, že všechno nakonec přetrvalo. Kdybychom z čehokoliv ustoupili, tak fenomén nebude tak veliký.

Jak je finančně náročný celovečerní film, co je potřeba proto, aby snímek prošel a začal se točit?

Čím dál tím více. Protože přesvědčujete jednak odborníky, v případě komerčních projektů i laiky, kteří se v tom nevyznají. Musíte mít takový materiál, který je uvede už přímo do děje. Moment, kdy dneska autor přijde s kouskem papíru, kde má výborný nápad, už je dneska fikce. Je potřeba, abyste to dotáhli tak daleko, že někoho z investorů posadíte do kina a tam jim kousek pustíte. Jak u seriálu, tak u filmu je to jako když stavíte nějakou velkou stavbu. Je to drahé. Když investujete do něčeho hodně času, práce i peněz, musí být reálné povědomí, že to bude mít smysl.

Dá se nějak vyčíslit třeba u Heptyla v řádu kolika korun se rozpočet pohybuje?

Je to v řádu desítek milionů korun. Nemáme přehnané ambice. Aby projekt vznikl za rozumných podmínek, aby vypadal dobře, tak desítky milionů korun potřebujete. Chceme udělat konkurenční film. Dům za padesát tisíc také nepostavíte.

Měl jste spor s Českou televizí o ochrannou známku Krysáci, kvůli knize. Už skončil?

Spor pokračuje. Všichni doufáme, že skončí v dohledné době. Za mě žádný konkrétní výsledek, který by byl akceptovatelný, zatím nepřišel. Teď čekáme na to, jakým způsobem se s tím kdo srovná. Padlo tam i trestní oznámení. Osobní ambice, hamižnost, podvádění. To nejsou věci, které by se hodily k dětské tvorbě. Obzvlášť v dnešní době.

Zdroj: Youtube