Pokud se zajímáte o moderní výtvarné umění, které přesahuje tradiční výstavní prostory až na ulici, pak vaše srdce zaplesá nad zábavným filmovým dokumentem o legendě street artu, Banksym. Snímek s názvem Banksy: Exit Through the Gift Shop totiž promítnou v sobotu od půl osmé večer v hustopečském M-klubu. Útulná atmosféra centra hustopečské mládeže technické vymoženosti tradičního kina bohatě vynahradí. Vstupné bude příznivé, pětapadesát korun.

Street art lze jednoduše popsat jako umění vytvářené na veřejných místech. Kromě problematických sprejerů a jejich graffiti však můžete na umění na ulici narazit například v podobě tapet, nálepek, mozaik, video projekcí či instalací. Pro pochopení a docenění konkrétního počinu je však podstatná schopnost odlišit prostý vandalismus od hlubší potřeby a snahy něco sdělit. Pokud autor přistoupí k projevu na ulici dostatečně citlivě a originálně, může se jeho dílo dostat až do světových médií a galerií třeba jako to Banksyho.

Tajemný umělec

Byť se tento anglický umělec těší ve svém ranku velké slávě, udržuje si svou identitu skrytou. Z jeho civilního života proniklo na povrch pouze to, že se jedná o osmatřicetiletého muže pocházejícího z okolí Bristolu, jenž se na konci osmdesátých let minulého století chytil rozjíždějícího se graffiti. Na přelomu století svou zálibu v nanášených vrstvách barvy sprejem obohatil o používání papírových šablon, s jejichž pomocí dokáže autor rychle znázornit i drobné detaily. Vyznění jeho prací je ve většině případů obrazovou satirou na aktuální společenské a politické problémy. A to formálně a obsahově promyšleným a zábavným způsobem.

Ve stejném duchu je natočen také daný film, jenž si dokonce vysloužil nominaci na Oscara. A to i přesto, že kvůli jeho částečné mystifikaci si divák nemůže být úplnou pravdivostí příběhu jistý. Přesto je v Banksyho dokumentu naprosto věrně popsán život pouličního umění a jeho strůjců. Kromě toho uceleně představuje zásadní díla s Banksyho podpisem.

Hustopečský M-klub tamní Centrum volného času otevřelo po dvacetileté odmlce v roce 2010 na jeho původním místě, pod Společenským domem v Herbenově ulici. Setkávací centrum pro mládež zve na pravidelné diskotéky, koncerty folku a rocku či na filmové projekce. V únoru ještě například využije možností bezplatného promítání v rámci festivalu Jeden svět.

Kontroverzní téma jako street art mladé publikum M-klubu jistě přiláká. Vzhledem k tomu, že se Banksy jako světová ikona dané scény ve svém filmu vyjadřuje k současnému životu street artu ironicky, pravděpodobně vyvolá následnou diskusi i v sobotu večer. Zejména o tom, co na ulici je a není originální výtvarný počin. Případné umělce ulice tak film možná přiměje k zamyšlení nad kreativitou a etikou svých děl.

PETR VLASÁK