Medailemi Za zásluhy prvního stupně ocenil folkloristy Jožku Černého a Jožku Šmukaře, varhanistku Alenu Štěpánkovou Veselou či hokejistu Václava Nedomanského. „Medaile si obrovsky vážím, je to nejvyšší uznání, jakého jsem mohl dosáhnout. Beru ji jako ocenění nejen pro sebe, ale především pro náš krásný moravský kraj, pro naše tradice, folklor a nádherné písničky,“ zareagoval osmasedmdesátiletý zpěvák Černý, který s rodinou žije ve Staré Břeclavi.

Jak poznamenal, velice ho těší, že folklor nejen, že neupadá, ale naopak zažívá svůj obrovský boom. „Mám radost, že krásu tradic jižní Moravy objevují čím dál mladší lidé, těším mě, že se oblékají do krojů, nestydí se a jsou pyšní na to, odkud pocházejí,“ vyznal se Černý.

Vzhledem k aktuální situaci s vývojem koronaviru rozhodla prezidentská kancelář, že propůjčení a udělení ocenění vyznamenaným prezident republiky předá až 28. října příštího roku. „Pokud se dožiji, určitě se na Pražský hrad vydám. Zda v kroji? Oblékám se do něj velice rád, ale na Hrad se, myslím, přece jen více hodí oblek. Jedině, že by si snad někdo přál, aby v kroji přišel,“ usmíval se zpěvák, který bývá označovaný za krále lidových písní.

Oslavy zatím žádné nechystá. „Vzhledem k době, ve které nyní jsme, jsem ani na nic podobného nepomyslel. Potěšilo mě, že se mi po zveřejnění jmen prezidentskou kanceláří telefonicky ozvali mí blízcí přátelé, známí a lidé, kterých si vážím, aby mi poblahopřáli. Nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Já sám se ostatně stále cítím spíše jako zpěvák československý,“ podotkl Černý.

Stejného ocenění od prezidenta republiky se dostalo i úspěšnému československému hokejovému útočníkovi a bývalému trenérovi Václavu Nedomanskému, který se v roce 1944 narodil v Hodoníně a nyní žije v Kalifornii ve Spojených státech amerických. Jeho jméno ostatně nese i hodonínský zimní stadion.

Prezident republiky předá medaili Za zásluhy prvního stupně i zpěvákovi, moderátorovi, vypravěči a vinaři pocházejícímu z Krumvíře na Břeclavsku Jožku Šmukařovi, který před pár dny oslavil pětašedesátku.

Stejné ocenění patří i varhanistce a hudební pedagožce Aleně Štěpánkové Veselé. Ta působila od roku 1952 téměř padesát let na brněnské JAMU, v devadesátých letech zastávala rektorský úřad. Hrála v nejvýznamnějších světových varhanních centrech. Je předsedkyní Spolku pro výstavbu koncertní síně v Brně a podílí se na organizaci Mezinárodního hudebního festivalu Brno.