Na obranu města se jim za hřmotu zbraní i tentokrát postaví rakouská armáda. Městu se navíc podařilo získat více než půlmilionovou dotaci, díky níž se Mikulov vydá do minulosti nejen za Napoleonem. Poprvé se v Mikulově setkají zástupci některých jihomoravských obcí, jimiž napoleonská vojska prošla.

„Letos se potkáme s představiteli Drasenhofenu, Slavkova, Dobšic u Znojma a Drnholce. V souvislosti se vstupem Mikulova do Evropské federace napoleonských měst máme v plánu myšlenku rozšířit a uspořádat v Mikulově mezinárodní konferenci zástupců napoleonských měst,“ řekla mikulovská místostarostka Ilona Žišková Vágnerová.

Hlavním motivem víkendové akce budou opět napoleonští vojáci. Už dnes odpoledne rozloží v zámecké zahradě dobový tábor, který bude přístupný veřejnosti až do neděle.

V sobotu v půl jedné odpoledne vystoupí na mikulovském náměstí bubeníci a ve čtyři hodiny se uskuteční rekonstrukce bitvy francouzské a rakouské armády. Pak se vojáci přesunou do rakouského Drasenhofenu, kde se bude konat přehlídka a bitevní ukázka v Kellergasse. V neděli v devět hodin ráno budou napoleonští vojáci pochodovat ze zámecké zahrady k francouzskému hřbitovu a v jedenáct hodin pak položí věnec k soše Františka Josefa v Dietrichštejnské hrobce.

Přeshraniční spolupráce s Drasenhofenem je letos poprvé v režii nového starosty Reinharda Künzla. „Tuto vzpomínkovou akci připravujeme s rakouskou stranou již počtvrté, jsme rádi, že se nám podařilo založit tradici, a doufáme, že bude pokračovat,“ dodala místostarostka Mikulova. (km)

Podívejte se také: Napoleon zaútočil na Mikulov