Koupání v mikve je židovský rituál. Co se při něm dělo, chce turistům přiblížit město Mikulov ve spolupráci se Spolkem přátel židovské kultury Mikulov. Starou mikve s přírodním pramenem vody objevili poblíž židovského hřbitova před pěti lety při budování základů bytového domu. Pak ji zasypal štěrk. Postupně sešlo ze všech předložených projektů, a tak se nakonec do obnovy pustilo samo město. Práce mají skončit v polovině letošního dubna.

„Památka je před dokončením a očekávám, že se brzy otevře. Jen počasí příliš nepřeje. Jestli bude mrznout, některé věci se dodělat nedají,“ uvedla Marie Leskovjanová ze Spolku přátel židovské kultury. Včera si podle jejích slov obnovenou židovskou památku prohlédli návštěvníci z Židovské obce v Brně. „Myslím, že jsou s výsledkem spokojení,“ poznamenala Leskovjanová.

„Samozřejmě budu strašně ráda, když se podaří mikve obnovit, protože k Mikulovu a židovským památkám neodmyslitelně patří a bude pro město velkým přínosem,“ řekla Sylva Chludilová, která bydlí poblíž a zajímá se o židovskou tématiku. Jak dodala, lidé z jejího okolí se stále ptají, co vlastně s památkou bude dál.

Obřadní lázeň ze šestnáctého století se původně nacházela ve sklepě domu. Samotná lázeň se dochovala v poměrně dobrém stavu.

Jako lázeň už neposlouží

Zájem o provozování mikve měl například izraelský investor. Chtěl ji vrátit k původnímu využití. Jenže to podle mikulovského Spolku přátel židovské kultury není možné. „Vzhledem k tomu, že se jedná o historickou památku, nebylo to slučitelné s požadavky hygieny. Veřejnou lázeň lze provozovat za určitých podmínek. Ale okachličkovat takovou památku, to nepřichází v úvahu,“ vysvětlila Leskovjanová.

Obnova mikve, která začala loni v říjnu, přišla město na zhruba osm set tisíc korun. Podle Josefa Hromka z odboru regionálního rozvoje a investic mikulovské radnice bude zřejmě o očistnou lázeň pečovat Spolek přátel židovské kultury, který má ve správě také židovský hřbitov či synagogu. Přesné podmínky provozu památky jsou však zatím v jednání.

Velký problém spočíval v hledání cesty, jak co nejméně omezit nájemníky činžovního domu, kteří mají vchod do mikve přímo pod svými okny ve dvoře domu. To se nakonec podařilo. „Nadzemní část, která vystupuje na povrch, je minimalistická, aby to nevadilo výhledu z okna. Problémy s vlastníkem domu v průběhu stavby nebyly,“ uvedl Hromek.

Větší potíže má ale město při žádosti o prohlášení mikve za památku. To se zatím nedaří. „Je to prakticky díra do země, která je schovaná pod cizí stavbou. Vlastnicky je to trochu problematické,“ vysvětlil vedoucí odboru regionálního rozvoje a investic.

„Je to takový další objekt turistického zájmu. Nás hlavně těší, že jsme zachránili historickou památku a zpřístupníme ji lidem,“ podotkla mikulovská místostarostka Ilona Žišková Vágnerová.