Pozemšťané, koho budete volit? je název českého dokumentu, který sedmého dubna zahájí mikulovský Jeden svět 2011. Natočila ho tvůrčí skupina občanského sdružení Inventura, které se zabývá podporou a prezentací umělecké a publicistické tvorby lidí s mentálním handicapem.

„Filmový štáb se vypravil na několik setkání různých politických stran s občany, ve městech i na venkově. Jejich zdánlivě banální otázky často míří k jádru věci,“ láká anotace snímku.

Kromě něj se diváci můžou těšit na řadu dalších. „Tentokrát jsme vybrali asi jedenáct filmů. Je mezi nimi hodně českých dokumentů, které dokládají, že se problémy nevyskytují jen za našimi hranicemi. Jedním z ústředních témat je třeba korupce,“ naznačila zaměření festivalového promítání Sylva Chludilová z Mikulovské rozvojové, která regionální Jeden svět v Mikulově zajišťuje.

Nabídka festivalu podle ní zaujme všechny generace. „Určitě si tam to své najde mládež, ale také lidé středního věku i senioři,“ láká Chludilová s tím, že se chystá řada překvapení v rámci doprovodného programu. „První den v Kinoklubu vystoupí fyzický básník Petr Váša, který se v současnosti zaměřuje na sólový opus v trans-latině,“ prozradila jedno z lákadel.

Loni, kdy Mikulov hostil Jeden svět poprvé, zaznamenali pořadatelé velký ohlas zejména u studentů. Dopolední projekce si nenechalo ujít na osm set mladých diváků, kteří se k tématu navíc aktivně vyjadřovali v následné diskusi. Proto se tentokrát promítání pro školy rozšíří, začne už čtvrtého dubna a konat se bude devět dní.

Školy, které se projekce chtějí zúčastnit, se už teď mohou hlásit na e–mail chludilova@mikulov.cz nebo telefonní číslo 519 444 589.

Festival Jeden svět vstupuje letos do třináctého ročníku, organizuje jej Člověk v tísni pod záštitou Václava Havla a ministra kultury. Kromě Prahy se uskuteční ještě ve třiatřiceti regionálních městech.

DANA SMRČKOVÁ