Čtyři dny objevovali město pod Pálavou prostřednictvím objektivu, pořídili stovky záběrů a těmi nejlepšími se představí veřejnosti. Řeč je o sedmi fotografech, kteří v Mikulově tvořili pod vedením dokumentaristy a vysokoškolského pedagoga Tomáše Pospěcha.

„Dopolední odborné přednášky přizpůsoboval tématu, které si jeho svěřenci vybrali. Pak každý vyrazil fotit do terénu a večer svoji práci společně rozebírali,“ popsal průběh workshopu jeho organizátor Daniel Kamenár. Podle něj se úroveň kurzu rok od roku zvyšuje, i díky účasti mladých talentů.

Letos tak amatérští fotografové tvořili po boku hned dvou výrazných mladých osobností současné české fotografie, Imricha Vebera a Ivany Jašminské. Ta se zaměřila na mikulovské starousedlíky. „Ty fotky jsou hodně silné. Lidi na fotografiích nejsou anonymní, Mikulované je znají. Objevuje se tam třeba holič, který mě jako malého kluka stříhal ve své provozovně na Náměstí,“ doplnil Kamenár.

Vyzdvihuje také výrazný posun, který je vidět ve fotografiích účastníků, kteří se do kurzu zapojili už podruhé. Jako třeba Ilona Salajková. Spolu s ní se představí ještě Ivana Valachová, Lenka Vránová a Tereza Zlámalová.

S myšlenkou na Fotobraní přišel před čtyřmi lety přímo starosta Mikulova. „Fotografie si zaslouží stejnou pozornost jako výtvarné umění. Pečujeme tak o podhoubí, ze kterého může časem vyrůst třeba mikulovské fotografické sympozium jako paralela k již tradiční dílně,“ nechal se slyšet Rostislav Koštial.

Výstava potrvá do třicátého října, vstupné na ni je dobrovolné. Akce je spolufinancována Evropskou unií z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci přeshraniční spolupráce Slovenska a České republiky.

DANA SMRČKOVÁ