Na vyhlášení výsledků přišel i místostarosta města Eduard Kulhavý. Ten přiznal, sám na čtení knih už moc času nemá. „Hodně času mi zabere odborná literatura. Čtu samozřejmě noviny, sleduji aktuální dění," sdělil. Věří, že se soutěž stane tradicí a do knihovny bude chodit stále více a více mladých čtenářů.

Desetiletý Josef Vrána chodí do mikulovské knihovny teprve třetí měsíc. I přesto už je tady jako doma. Nejraději čte knihy o záhadách a dobrodružstvích a příběhy Harryho Pottera. Do knihovny naučil chodit i své kamarády. „Je to tu fajn, jsou tu komiksy, knížky, co mám rád," pochvaloval si.

Čtenářství u svých dětí podporují i manželé Kleckerovi. Svým synům čtyřletému Filipovi a dvouletému Davidovi čtou od mala a vodí je i do knihovny. „Přijde nám to naprosto přirozené, oba dva jsme čtenáři a tak chceme, aby i kluci byli," smějí se rodiče nejmenších oceněných.

Nejpilnější dospělé čtenářky Jana Nosálová nebo Monika Schusterová čtou podle výpůjční evidence knihovny prakticky denně. „Máme tu rekord šest set vypůjčených knih za rok. Je to vášnivá čtenářka, která čte i při vaření nebo když žehlí," smála se knihovnice Lenka Soukupová.

Velkou čtenářkou je i speciálně oceněná Marcela Křemečková, absolventka zvláštní školy, která čte knihy nahlas. A nahlas se jim také směje.

Mikulovskou knihovnu navštěvuje 685 čtenářů, z toho 166 dětí do patnácti let. Mohou si zde vybírat z více než dvaceti tisíc knih. (jich, šup)