Přes celé léto bude téměř každý den obohacený o nevšední zážitek. „Léto v Mikulově bude opravdu pestré 
a nabízí řadu kulturních, společenských a gastronomických akcí. Jmenujme alespoň již skončený mezinárodní kytarový festival, Mikulovské výtvarné sympozium dílna, gastronomickou a hudební přehlídku Festival Národů Podyjí, Mikulovské Pivobraní, folklorní festival Sousedé, klavírní kurzy, festival alternativní hudby Eurotrialog nebo mezinárodní festival pěveckých souborů Kampanila. Prázdninovou nabídku doplní v srpnu i již zcela vyprodaný Kryštof Kemp a koncert oblíbené kapely Čechomor," vyjmenovala Lenka Křivánková z městské společnosti Mikulovská rozvojová.

nejbližší program
čtvrtek 20 hodin
Kostýmovaná prohlídka Dietrichštejnské hrobky

pátek 15 hodin
Putování za vínem po křížové cestě na Svatém kopečku (ve stejný čas i v sobotu, v neděli ve 13 hodin), sklípek U Konšelů

sobota 16 hodin
Vernisáž fotografií Ireny Armutidisové, Galerie U Ní

sobota 19 hodin
Mikulovské výtvarné sympozium „dílna" 2014, zámek

Kromě jednorázových událostí budou součástí letní kulturní nabídky i pravidelné programy.

Například Galerie Efram pořádá Eframové tvoření každou středu od sedmnácti hodin. „Eframové tvoření bylo už v loňském roce a osvědčilo se. Je to pro všechny tvořivé děti, které nemají dostatečnou náplň svého času a možnost, jak by se zabavily. Je to pro děti, které skutečně chtějí být tvořivé v tom smyslu, že si všechno budou vyrábět samy. Celé to bude zaměřené hlavně na židovské pohádky a další témata," řekla ředitelka galerie Sylva Chludilová.

Každý víkend se uskuteční putování po křížové cestě na Svatém kopečku. Trasa vede okolím Mikulova a pod Svatým kopečkem. Tam mohou cestovatelé ochutnat z výběru vín. K dispozici jich bude až pět různých druhů.

Jeden okruh trvá jednu 
a půl až dvě a půl hodiny. „Putování pořádáme již druhým rokem. Cesta vede podél jednotlivých kapliček až na Svatý kopeček, kde je kaple svatého Šebestiána. Podél cesty jsou krásné výhledy na nejlepší viniční tratě," oznámila majitelka pořádajícího vinného sklepa U Konšelů Jana Pirogová.

Putování je vhodné pro každého, kdo se rád projde na čerstvém vzduchu a dozví se něco nového o vinohradnictví a vinařích. Vychází se vždy od vinného sklepu u Konšelů.

A co na to Mikulovští? Ačkoliv je letní nabídka různorodá, třeba studentka Tereza Bukvová vyhlíží až září. V kalendáři má „zakroužkovaný" druhý zářijový víkend. Tehdy se ve městě uskuteční Pálavské vinobraní. „Určitě si tam nenechám ujít zpěvačku Lucii Bílou a Celeste Buckingham. Taky se chystám na Národy Podyjí, které budou už příští víkend. Jinak jsem s nabídkou velmi spokojená, skoro každý týden se koná nějaká akce. Od poznávání historického jádra města po koncerty nejznámějších zpěváků a slavných osobností," zmínila Bukvová.

ROMAN DOLEJSKÝ