Letos jde až na jednu výjimku studenta sochařství o samé učitele výtvarného umění. Vlastně na dvě. František Hodonský je nyní již učitelem bývalým. Břeclavsko však dobře zná. Až do svých čtyřiadvaceti let žil v okresním městě. „Řád mikulovské krajiny je členitý, znám ho ze svého dětství, kdy jsme sem s rodiči jezdívali na výlet na Pálavu. Trochu mi určil i dřevořezy, které tady vytvářím. V pozdějším věku krajinu vnímám intenzivněji. Proměňuje se," míní Hodonský, jeden z účastníků výtvarného sympozia „dílna" 2016.

Podle něj je někdy dřevořez pracnější než obraz. „Jsou více vrstvené. Nanesu barvu na prkno na matrici, počkám až to uschne, odsekám, nanesu další barvu. Je to třeba desetkrát opakující se proces," popisuje už jednasedmdesá­tiletý muž.

Účastníci „dílny"František Hodonský, malíř, grafik
Břetislav Malý, malíř
Barbora Lungová, malířka
Petr Veselý, malíř, kurátor
Michal Kalhous, fotograf
Jaromír Šimkůj, sochař
Tomáš Prokop, technický asistent, student
Kaliopi Chamonikola, teoretička umění

Na zatím rozměrově největším obraze „dílny" pracuje malířka Barbora Lungová, rodačka z Kyjova na Hodonínsku. „Připravila jsem si doma nějaké kresby. Podle nich zde tvořím malby. Pracuji na figurální kompozici s alegorickým přesahem, což dnes může být vnímáno jako přežitek. Zajímají mě nadčasová témata," říká ke své tvorbě.

Účastníky dílny ale nejsou jen malíři. Mikulov se snaží na svých snímcích popsat třeba fotograf Michal Kalhous. „Můj sběr je široký. Patří do toho bolesti i radosti. Jde o situace, v nichž řešíme podobné problémy. Snažím se zachytit, jak se město tváří, na co si hraje, jak je upřímné," vykládá.

Teoretička sympozia Kaliopi Chamonikola zase sleduje práci kolegů umělců a pak ji zhodnocuje v psaném projevu. „Složení umělců se každoročně mění. Jsou plodní. Nikdy tady nevznikl jen jeden obraz od každého. Vybírá je vždy kurátor toho daného ročníku," uvádí produkční Kateřina Šílová.

Ten letošní Petr Veselý chtěl, aby bylo na zámku zastoupené různé věkové rozpětí umělců. „Dále jsem se snažil, aby účastníci vytvářeli různorodé spektrum v přístupu k obrazu. A aby tady byli jak renomovaní autoři, tak i ti méně známí, kteří tolik nevystavují," nastiňuje Veselý.

Vyvrcholením „dílny" bude výstava pro veřejnost. Vernisáž se uskuteční příští sobotu třináctého srpna. O týden dříve v pět hodin odpoledne bude na zámku autorské čtení. Při něm vystoupí i dva umělci „dílny" – Hodonský a Veselý.

Většina děl zůstane městu. Díky každoročním sympoziím na zámku se dnes Mikulov pyšní cennou sbírkou současného umění. Hodnota více než 410 výtvarných děl se odhaduje na téměř 39 milionů korun.