Pracovní Motto letošního ročníku Dílny bylo: Nemluvme o umění, mluvme o něčem jiném – o parfému. „Vůně spouští emoce a umění je o emocích. My jako umělci budeme nadšení, pokud naše tvorba spustí emoce,“ vyjádřila své přání při slavnostním zakončení sympozia jeho kurátorka Milena Dopitová.

Jak přiznala, na začátku byla vůně pro umělce neuchopitelným motivem. „Na konci bylo zajímavé, že měla barvu, tvar a kompozici. Byl to takový spouštěcí mechanismus i pro příští práci některých autorů,“ poznamenala Dopitová.

V prostorách mikulovského zámku letos tvořilo osm umělců. Chyběl Američan Sean Micka, který musel Dílnu z osobních důvodů opustit už na začátku. Kromě Dopitové se představila Irena Jůzová, František Kowolowski, Petr Lysáček, Petr Písařík, Tereza Velíková, Michaela Vrbková a navíc Kamila Rýparová.

Jak svorně přiznali, téma vůně je provázelo celé čtyři týdny, které v Mikulově strávili. „Já jsem tady čichal k tolika věcem, že na to budu opravdu velmi dlouho vzpomínat,“ svěřil se například konceptuální umělec Petr Lysáček.

Každý z účastníků vnímal vůni z trochu jiného pohledu, což se promítlo do jejich pestrých děl. „Vůně nebo parfém může mít řadu podob. Většinou je to pro všechny z nás individuální prožitek, pocit, atmosféra, která spouští emoce. My co děláme umění, jsme šťastní, když divák pocítí nějakou emoci,“ uvedla kurátorka letošní Dílny.

Starosta města připomněl v souvislosti s tématem dílny jeden z přívlastků Mikulova – město s vůní jihu. „Jsem přesvědčen, že vůni, kterou tady zanechá letošní sympozium, Mikulov obohatí,“ doplnil Rostislav Koštial.

„Za poradní sbor musím říct, že letošní ročník byl opět od slova dílna dělný,“ prohlásil Libor Lípa z poradního sboru, který stál společně s Jitkou Havlíkovou umělcům po boku a pomáhali jim, aby se v Mikulově cítili co nejlépe. Jak nastínil letošní sympozium se po výjimečném loňském ročníku zaměřeném pouze na videoart opět vrátilo k původně nastaveným pravidlům. Bylo ve znamení malby a fotografie.