„Miniatury mě hned zaujaly. Líbí se mi, muselo dát obrovskou práci a hodně času je vytvořit. Je to pro mě příjemné zpestření, když jdu do práce," řekla Silvie Hubačková z Moravského Žižkova.

Výtvory se objevily v dlouho prázdných vitrínách, které v budově nechalo město zabudovat pro krátkodobé výstavy. „Modely vznikly už dříve, jejich autorem je Jakub Helešic z Břeclavi. Dříve byly vystavené třeba v Lichtenštejnském domě nebo v zámeckých jízdárnách v Lednici. Teď byly několik let uzavřené v depozitáři. Nechali jsme je přelakovat a opravit," informoval místostarosta okresního města Milan Vojta (ANO).

Poputují do Vídně

Helešic vytvářel jednotlivé miniatury u sebe doma v kuchyni, a to podle fotografií. Tuto práci dělal Břeclavan pouze pro vlastní potěšení. Rozlehlejší památky mu zabraly až půl roku. Svému koníčku se začal věnovat v roce 2001. V důchodu na něj měl bývalý naftař dostatek času. Další výrobek ze dřeva už ovšem neudělá. V prosinci roku 2011 zemřel.

V bývalém domě školství je vystavených šest jeho vybraných modelů. K vidění tu budou až do poloviny listopadu. Jejich cena se podle břeclavského místostarosty pohybuje do tří tisíc korun za kus. „Máme i další stavby, ty se ovšem do vitrín z prostorových důvodů nevešly. Pokud bude mít výstava úspěch, můžeme modely za měsíc obměnit," naznačil Vojta.

Pro veřejnost by v budoucnu mohly být vystavené opět
i všechny dřevěné miniatury najednou. „Momentálně přemýšlíme nad tím, kam je umístit jako ucelený soubor staveb Lednicko-valtického areálu," potvrdil Vítězslav Vala z majetkového odboru okresního města, který má miniatury ve správě.

Novější, digitálně přesné miniatury lákadel Lednicko-valtického areálu momentálně čekají na svůj další osud 
v břeclavském Lichtenštejnském domě. „Sestěhovali jsme je do jediné místnosti, protože uvnitř pracují stavebníci na novém turistickém informačním centru," sdělil Vojta.

Jak prozradil, v příštím roce by se diskutované miniatury měly objevit v Lichtenštejnské galerii ve Vídni. „Vzniká dohoda o jejich zapůjčení, aby lákaly turisty do Břeclavi. S rodinou Lichtenštejnů jednáme i o další spolupráci a vzájemné podpoře," zmínil místostarosta s tím, že novější miniatury se možná 
v příštím roce objeví 
i v zámeckých jízdárnách ve Valticích.

MICHAL HRABAL
MICHAL ŠUPÁLEK