„Zašla jsem za místním panem starostou a požádala ho o sponzorský dar. On mi však nabídnul, že by veškeré náklady na vydání zaplatila obec,“ popisovala absolventka klobouckého gymnázia. Kniha Čarovný kroj, svébytná studie o kroji, hodech, zvyklostech a tradicích na jihu Moravy, spatřila světlo světa pod patronátem brumovického nakladatelství Carpe diem v nákladu osmi set kusů.

„Protože jsou zmínky o historii hanácko slováckého kroje chabé, musela jsem čerpat z Hornovy litografie a z vyprávění pamětníků,“ uvedla Páleníková. Dnes si její knihu zájemci mohou koupit například na obecním úřadě v Morkůvkách. „Rádi bychom ji umístili i do knihkupectví,“ poznamenala studentka ekonomiky a managementu.

Jak dodala, několik výtisků doputovalo i ke krajanům do zámoří. Konkrétně do Kanady. „Poté, co mi knížka vyšla, začali za mnou chodit lidé. Jsou rádi, že jsem se o našem typickém kroji rozhodla napsat. Ohlasy vnímám tedy spíše příznivé a přející,“ usmála se Páleníková, která se od svých čtrnácti let aktivně podílela na přípravě morkůvských hodů a byla dokonce první stárkou.