K takovému počinu dospěl po zralých úvahách morkůvský pamětník Josef Babáček spolu se svými přáteli z Klubu vojenské historie v Brně. Slavnostní pietní akt odhalení se poblíž morkůvského kulturního domu uprostřed obce uskuteční v pátek třiadvacátého dubna od deseti hodin dopoledne.

„Že uctíme památku lidí, kteří přišli při osvobozování v pětačtyřicátém roce o život, jsme se rozhodli už předloni. Jakmile se veřejnosti otevřely archivy, začali jsme pátrat. Spolu se známými z Ruska jsme se dopracovali k neuvěřitelnému číslu. Na území obce padlo na sedmdesát lidí, přičemž původní čísla hovořila jen asi o padesáti,“ vypočítal Babáček a připomněl, že mezi oběťmi byli mimo jednoho německého pilota a pětačtyřiceti neznámých vojáků i tři místní obyvatelé.

„Morkůvky osvobodil jedenatřicátý jezdecký pluk, dvaatřicátý a čtyřicátý gardový jezdecký pluk, sto jedenaosmdesátý minometná a dělostřelecká skupina a dvoustý pětapadesátý pluk sovětské armády,“ vylíčil pamětník.

Účast na slavnosti přislíbili jak zástupci ruské tak i německé ambasády, jihomoravský hejtman Michal Hašek, českobratrský, evangelický, katolický a pravoslavný kněz.

„Přítomni budou také obyvatelé naší obce. Hold obětem vzdají v tehdejších uniformách. Protože jde o vojenskou slavnost, zájemci si budou moci prohlédnout i vojenskou techniku, kterou se za druhé světové války bojovalo. K vidění budou jak kanóny, tak například i kulomety,“ nalákal Babáček, který doufá, že plány nezhatí déšť.

Zástupci obce se však aktu nezúčastní. „Chtěli jsme rozšířit současné pietní místo tak, aby vypadalo důstojně. Zvelebit ho. Pan Babáček si ale vybral k odhalení památníku jinou plochu. Zkrátka jsme se nepohodli,“ řekl smutně morkůvský starosta František Juras.