Motl účastníkům představí a odvypráví příběh českého vězně Antonína Kaliny, jehož odvaha doslova překonala sílu smrti. „Součástí přednášky bude i promítnutí nového dokumentárního filmu na motivy knihy Stanislava Motla, 
v závěru besedy autogramiáda a možnost zakoupení autorových knih," uvedla vedoucí valtického turistického informačního centra Světlana Hanáková.

Film, jehož scénář se opírá o knihu Děti Antonína Kaliny, ukáže příběh vězně v koncentračním táboře. „Abych pravdu řekla, tak jsem o něm nikdy neslyšela, ale příběhy z druhé světové války mě zajímají," reagovala Břeclavanka Kamila Zimolková.

Tábor v Buchenwaldu

Kalina byl politickým vězněm. Jeho životní příběh je zajímavý především pro to, že se mu podařilo v táboře Buchenwald různými způsoby zachránit život více než devíti stům židovských dětí. Nejmladšímu z nich byly dokonce pouhé tři roky a nejstaršímu necelých osmnáct let.

V roce 2012 se stal zatím posledním Čechem, který byl 
v Izraeli oceněný titulem Spravedlivý mezi národy. „Aniž by to u nás novináři či veřejnost jakkoliv zaznamenali. Na rozdíl například od mediálně proslulého Oskara Schindlera či Nicholase Wintona. O Oskaru Schindlerovi, známému z filmu Schindlerův seznam, historici říkají, že jeho zásluhou přežilo zhruba tisíc sto vězňů především židovských. Když se mu je z Krakova podařilo přesunout do své továrny v Brněnci u Svitav, kde pro něj pracovali," uvádí recenze Motlovy knihy.

Dalším populárním a známým hrdinou s podobným osudem byl i Winton. Ten legálně organizoval převoz více než šesti set dětí z Československa do Velké Británie. „Antonín Kalina se od obou mužů lišil. Záchranu dětí organizoval v situaci, kdy mu šlo o život," stojí v knize.