Nevšední zážitek připravili pár dnů před Vánocemi zaplněnému hledišti boleradického divadla muzikanti a zpěváci z Kloboucka při dvou Vánočních koncertech.

Úvod večera patřil Petru Pospíšilovi, který spolu s Klobouckým orchestrálním sdružením uvedl Sonátu pro trubku, smyčce a basso continuo od Henryho Purcella. Po prvním potlesku hlediště následoval hlavní bod programu: Česká mše vánoční „Hej Mistře" od Jakuba Jana Ryby v podání smíšeného sboru a orchestru, který tvořili jak profesionální, tak z převážné většiny amatérští hudebníci z Kloboucka.

Základní osu orchestru tvoří současní učitelé základní umělecké školy, smyčcová sekce je pak doplněna o muzikanty z cimbálových muzik Primáš, Vonica a Strunka. V dechové sekci hrají převážně muzikanti z několika dechovek z okolí Klobouk, většinou amatérští hudebníci a bývalí žáci základní umělecké školy. Orchestr i třiadvacetičlenný smíšený sbor se sólisty Alenou Nevímovou (soprán), Margitou Křížovou (alt), Zdeňkem Šmukařem (tenor) a Janem Kučerou (bass) sklidil zasloužený bouřlivý potlesk a ovace, které nebraly konce.

„Vystoupení jsme připravovali již od září a premiéru před publikem jsme měli v polovině prosince v Krumvíři", uvedl Jindřich Demela, duchovní otec celého projektu a hlavní organizátor.

„S vystoupením celého orchestru a sboru jsem velmi spokojený. Kdo by také nebyl, když nás pokaždé diváci ocení potleskem ve stoje, a to i po přídavku. Myslím, že všichni kdo se na koncertech podíleli, si takové uznání skutečně zaslouží," doplnil.

Koncert Rybovy České mše vánoční přímo navazuje na divadelní představení Noc pastýřů, které v předvánočním čase pravidelně uvádí boleradické divadlo. Ukazuje se, že nově vytvořená symbióza divadla a hudebního koncertu je nezapomenutelným zážitkem nejen pro diváky, ale také pro samotné účinkující.

„Něco takového divadlo v Boleradicích už dlouho nezažilo," uvedl nadšeně po koncertu jeden z účinkujících František Koráb.

„Myslím, že stojí za zvážení udělat Rybovku na Vánoce i další rok. Spojení divadelního dramatu Noc pastýřů v podání Divadelního spolku bratří Mrštíků, který ji uváděl po celý advent a tohoto koncertu je působivé a do svátečního období určitě patří. Prostředí našeho divadla tomu dodává tu správnou atmosféru a gradaci," pokračoval.

Potlesk a ovace ve stoje nebraly konce a diváci nešetřili slovy chvály. „Byla jsem okouzlená tím, co jsem viděla a slyšela. Koncert bude v Kloboukách ještě na Tři krále a určitě jej doporučím svým známým," sdělila své dojmy spokojená divačka Kulíšková z Borkovan.

poslední šance

Závěrečné uvedení Rybovy České mše vánoční je na programu v neděli šestého ledna ve čtyři hodiny odpoledne v evangelickém kostele v Kloboukách u Brna

JIŘÍ JANDA
ZBYNĚK HÁDER