Zpestřit prohlídku muzea noční návštěvou a doprovodným programem, a tím přinést mimořádné zážitky a setkání. To je cílem muzejních nocí, které se v České republice slaví už devět let. Své historické a výstavní prostory letos otevřou i Diváky a Dolní Věstonice.

„Břeclavská muzejní noc půjde tuto sobotu ve shodě s letošními akcemi připravenými k 1150. výročí příchodu dvou věrozvěstů na Moravu. Bude tak na zámečku Pohansko, kde je stálá archeologická výstava. Program je postavený jako příjemné a uvolněné setkávání zájemců o velkomoravskou historii," lákala ředitelka břeclavského muzea Alena Káňová.

V pět hodin odpoledne tam zahájí program žákovské divadelní představení o příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu. Děti v dobových kostýmech budou asistovat i při psaní hlaholicí, dobovém tkaní či tvorbě keramických sošek. To vše si lidé vyzkouší.

„Připravené máme také komentované a kostýmované prohlídky výstavy i hradiska ve spolupráci s historickou družinou Styrke a ukázky dobového života starých Slovanů včetně soubojů válečníků. Umění výroby replik věhlasných velkomoravských šperků potom předvede Pavel Čáp," doplnila Káňová.

Na závěr dojde na hudební překvapení v podání Břeclavského komorního orchestru. Vstup je volný, pořadatelé ale doporučují vybavit se také finanční hotovostí. Tu totiž mohou směnit za muzejní tolary, za něž pak ochutnají domácí medovinu a slovanské lahůdky na grilu.

Pravěk nebo dravci

V Mikulově spojí Muzejní noc se slavnostmi města a spolu s okolními obcemi pozvou na Májový víkend. „Po stopách historie Mikulova se lidé vydají při páteční Muzejní noci. Minulostí vás provedou Římané, Židé, mikulovští šlechtici či živé obrazy z doby napoleonské," zvala Marcela Koňáková z pořádající Mikulovské rozvojové.

O slavnostní zahájení se postarají Mikulovští trubači, kteří v pátek o půl osmé večer zadují na zámeckém náměstí. Poté si mohou zájemci zdarma projít všechny výstavy Regionálního muzea Mikulov s historikem, okoštovat víno u sudu nebo se pokochat lety dravců.

Den nato zdarma otevřou svou expozici v Dolních Věstonicích, kde budou od dvou do pěti odpoledne pravěké dílny. V Divákách zase oslaví sto padesáté výročí narození Viléma Mrštíka, jenž s bratrem z obce udělal kulturní centrum. V obřadní síni židovského hřbitova v Mikulově od patnácti hodin zahájí výstavu o životě po tel-avivsku.

„Na akce na Pohansku jezdíme, takže nás zajímá i program Muzejní noci. Pokud stihnu sehnat světla na kolo, vyrazím i s dcerou," kvitovala akci Ivana Tóthová z Břeclavi.

Muzejní noci

Pátek 24. 5., Mikulov - prohlídky zdarma, letové ukázky dravců, ochutnávky vína

Sobota 25. 5., Dolní Věstonice - pravěká dílna, vstup zdarma

Břeclav - divadlo, hudba, slovanská družina, vstup zdarma

Neděle 26.5., Mikulov - zahájení výstavy Einstein, Scott a já aneb Život po tel-avivsku

Diváky, 150. výročí narození Viléma Mrštíka, divadlo pro děti