Kloboucké muzeum oslavilo v pátek sté výročí existence. V zákulisí ale vládlo napětí. O práci totiž už letos v lednu přišla profesionální pracovnice instituce a nahradila ji externistka. Propuštěná žena se kvůli tomu dodnes léčí na psychiatrii.
„Muzeum funguje jako předtím. Jsme spokojení. Externistka udělala za půl roku víc než její předchůdkyně za dvacet let,“ řekl kloboucký starosta Zdeněk Bobek. Město podle něj ušetřilo celý její plat, což je i s odvody téměř tři sta tisíc korun za rok. Současná pracovnice bere tisíc korun za měsíc a pracuje v muzeu na dohodu.

„Návštěvnost se po této změně dokonce zvedla. Turisté, kteří se mnohdy do muzea nedostali, teď mají příležitost pokaždé,“ dodal starosta. Svá slova vysvětluje tím, že Jarmila Švachová, bydlící až v Luhačovicích, přijela do práce v pondělí a skončila v pátek. O víkendové návštěvy tak podle něj nebylo postaráno.

Propuštěná žena však s takovým vysvětlením nesouhlasí. „Nechali mě zpracovat plán oslav k letošnímu stému výročí muzea, pak mi starosta druhého ledna pogratuloval k novému roku a druhou rukou podal výpověď,“ řekla Švachová. Vyhazov prý dostala až v lednu z toho důvodu, že jí podle platnosti nového zákona radnice nemusí nabídnout nové pracovní místo. „Byla jsem podle nich příliš spjata s bývalým vedením. Pak jsem zase poslouchala lži, že to město neutáhne,“ vysvětlovala rozhořčeně.
Propuštěná pracovnice nesouhlasí s tím, že by svou práci zanedbávala. „Když bylo potřeba, tak jsem zůstala i na víkend. Mé svědomí je čisté,“ oponuje.

„Dodnes se léčím u psychiatra, mám deprese. V noci se stále budím a zdá se mi třeba, že vykradli muzeum,“ říká Švachová.
Podle Hany Dvořákové, vedoucí Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně, není odvolání odborné pracovnice šťastným krokem. „Z muzea s takovými sbírkami se odborný pracovník neodvolává. Řešení lze hledat například ve zkrácení pracovního úvazku. Na takovém místě nestačí zanícení, musí být znalosti,“ řekla Dvořáková, která působila v Klobouckém muzeu před Švachovou. Strávila v něm sedmnáct let…

Více v Břeclavském deníku v pondělí 1. října