O hudební doprovod se postarali dva světově uznávaní argentinští hudebníci, kteří do Mikulova přijeli z Paříže. Jména kytaristy Rudi Florese a klavíristy Juana Carlose Carrasca „H" jsou spojena mimo jiné s hudebními formacemi Gotan Project a Mercedes Sosa.

Jedinečnou atmosféru večera podtrhla i česká tanečnice tanga Mariana Ondruchová.

„Tango není jen vášeň, ale také melancholie a nostalgie spojená s životním rytmem a pocitem, který prostupuje celým tělem i duší," říká tanečnice a kytaristka působící dlouhodobě v Paříži.

Ve francouzské metropoli žije Ondruchová od svých třinácti let. Vystudovala tam klasickou kytaru, ale od malička se věnovala tanci.

V Paříži také organizuje taneční večery milongy a po svém nedávném návratu do České republiky má úmysl vyučovat tradiční argentinské tanec i zde.

Její výuku mohli lidé zažít v mikulovském zámku i v sobotu. Úplné začátečníky Ondruchová zasvětila do jeho tajů během krátkého tanečního kurzu. „Tango je o srdci, všechna energie, pohyby těla vycházejí ze srdce," tvrdí tanečnice.

Mikulovské setkání s argentinským tangem vzniklo přitom jen náhodou. „Zámecké prostory jsem objevila letos v létě, když jsem tu byla na výtvarném sympoziu. Na první pohled mne uchvátily svou atmosférou a rozhodla jsem se uspořádat milongu právě zde," uvedla organizátorka.

Tango si do Mikulova přijel zatančit například i Karel Šubert s partnerkou. „Tango tančíme už třetím rokem a na milongu vyjedeme kamkoliv je to možné. Podobné akce pořádáme i u nás v Hradci a jezdí k nám mistr z Lince," pochvaloval si milovník smyslného tance Šubert, který do Mikulova dorazil až z Jindřichova Hradce.

Příležitostí, kde si v České republice zatančit či jen vidět na vlastní oči argentinské tango, není mnoho. Milongu si na mikulovském zámku nenechali ujít ani tanečníci z Prahy nebo třeba z Vídně.

JITKA CHROMÁ
VERONIKA SCHALLENBERGEROVÁ