Jak jste se k návrhářství vůbec dostala?
Já jsem se deset let věnovala čisté krejčovině. Proto teď nedělám jen návrhářství, ale také své modely šiji. O to víc si myslím, že své práci rozumím. Mám samozřejmě i své krejčí, ale ti mi pomáhají především s šitím pánských obleků. Když totiž na molo vyjde dáma v hedvábných šatech a má po boku doplněk v podobě muže v krásném obleku, vypadá to úplně jinak než samotné šaty.
Když to přeženu, tak se holka z dědiny dostala do vysoké módy. Jak se to tak stane?
Vyučilajsem se jako dámská krejčová, a pak jsem se oboru dál věnovala. Učila jsem se u špičkových krejčích, kde jsem se naučila šít také pánské obleky. Člověk tím prostě musí žít a dělat to srdcem. Jinak by to bylo k ničemu.
 
Šijete také pro některé známé osobnosti?
Kamarádka mě seznámila se Sisou Sklovskou. Řekla jí, že jsem šikovná a umím kromě šití také navrhovat, tak mě Sisa oslovila, abych pro ni něco ušila. Nakonec z toho vznikly úžasné stříbrné šaty, ve kterých vystupovala na několika koncertech. Říkala, že se v nich cítí velice dobře, takže spolupracujeme i dál.
Neuvažujete o rozšíření svých zákazníků o další celebrity?
Určitě ano,t eď jsem právě dostala jednu zajímavou nabídku, kterou ale zatím nechci prozrazovat.
Mohou lidé někde vidět vaše modely?
Nedávno jsem měla přehlídku v Mikulově, kterou natáčela také televize pro pořad Móda, extravagance, manýry. Předvedla jsem na ní novou kolekci šatů z čistého přírodního hedvábí. Plánuji také další přehlídku, na které chci uvést ještě honosnější šaty, které budou o třídu výš, než byly ty dosavadní.
Kde berete inspiraci pro navrhování šatů?
Mám svůj styl, který je jen malinko ovlivněný aktuálními trendy. Samozřejmě je sleduji, ale chci zůstat svá a s látkami si vyhrát, dát do šatů i kus sebe. Inspiruji se převážně z pocitů, mám ale také bohaté sny, které se v mých modelech odráží.
 
Z jakých materiálů nejraději a nejčastěji tvoříte?
Společenské modely především z čistého hedvábí, vycházkové šaty zase ze stoprocentní vlny vysoké kvality anglických a italských značek nebo kašmíru. Preferuji přírodní materiály, ve kterých se člověk cítí dobře a nevypadá svázaně.
 
Takže se věnujete pouze modelové tvorbě na konkrétního zákazníka?
Ano. Dělám všechno od zpracování návrhu až po konečné ušití a dopracování veškerých detailů. Mám navíc šikovnou dvanáctiletou dceru, která má výtvarný talent, takže snad budu mít i pomocnici. Vesměs se věnuji hlavně luxusním modelům.
 
Jak tedy vypadá vaše práce od začátku až do finále?
Když klient přijde, vyberu vhodný materiál a barvu. Díky tomu, že se dokáži poměrně dobře vcítit do člověka, se mi ještě nestalo, že bych se vůbec netrefila do jeho vkusu. Potom udělám nákres, dám zákazníkovi vybrat a model ušiji.
A stává se, že si lidé přímo řeknou, jak by měly šaty vypadat?
To už je potom spíš o zakázkovém krejčovství, které mě moc nebaví. Když už jsem návrhářka, chci, aby mi klient dal volnost a možnost vytvořit model přímo pro něj, který mu dokonale padne. To ale vyžaduje také dávku odvahy a důvěry.
Jak dlouho trvá ušít jedny společenské šaty?
To záleží na náročnosti střihu. Většinou ale tak týden. Ráda si hraji s detaily, jako jsou vysoké límce nebo průstřihy.
Pocházíte z Moravské Nové Vsi. Neuvažujete kvůli kariéře o stěhování do Prahy?
V Moravské jsem žila skoro doteď. V Břeclavi jsem necelý půlrok. Myslím si, že není až tak důležité, kde tvoříte, ale co. Lidé si vás najdou všude.