Podle dlouhodobé kritičky změny a opoziční zastupitelky za ODS Evženie Klanicové je právě na tom patrný negativní dopad rozhodnutí. „Pořád si myslím, že to nebylo správné řešení. Jsou vidět kulturní akce, které organizace pořádá. Chybí mi ale vlastní muzejní práce, která není veřejnosti tolik viditelná. Zatím sleduju jen výstavy dovezené, nikoliv autorské. Nevidím ani žádné publikační výstupy. Krok správným směrem to nebyl," je přesvědčená Klanicová, která muzeum vedla coby ředitelka v minulém desetiletí.

Instituce zastřešující 
v okresním městě kulturu či cestovní ruch pořádala například Svatováclavské slavnosti nebo událost nazvanou Mikulášská metelice spojenou 
s rozsvěcováním vánočního stromu. Na starosti má také provoz zámecké věže, která 
v turistické sezoně slouží jako rozhledna.Pro zvětšení klikněte.

Současná šéfka Jana Kramářová úvahy o potlačení muzejnictví odmítla. „Muzeum bylo rozdělené na tři úseky, v jejichž čele stojí vedoucí. Ti se mohou plnohodnotně věnovat kvalitě vykonávané agendy. To, že je kultura spojená s muzeem, neznamená, že by kvalita muzejní práce utrpěla," reagovala ředitelka.

Trafiku odmítli

Podle ní pořádaní kulturních akcí a muzejní činnost bez problémů existují vedle sebe. „Neovlivňují se, ani se vzájemně neoslabují. Naopak. Je dobré, že může docházet ke spojení dobrého s užitečným," doplnila Kramářová.

Místostarosta Břeclavi za hnutí ANO Milan Vojta si stojí za tvrzením, že se změny i přes dřívější nesouhlas osvědčily. „Podle mě i názoru lidí, které slýchám, je činnost muzea na poli muzejnictví i kultury vnímána velmi dobře a došlo ke změnám k lepšímu, což by mělo dlouhodobě pokračovat," zmínil Vojta.

Novinkami se stane expozice k 25. výročí založení kinematografu bratří Čadíků a výstava k životnímu jubileu malíře či grafika a ilustrátora Vlastimila Zábranského. „Nabídku akcí dále rozšíříme a spolupracujeme při tom se soukromými pořadateli, kterým třeba pomáháme organizačně nebo s propagací," ujišťoval Vojta.

Pro dokreslení. Radní Alena Andělová se stala zástupkyní ředitelky začátkem minulého roku. Zejména opozice pak kvůli jejímu dosazení bez výběrového řízení pranýřovala vedení radnice za trafiku. To Andělová i koalice odmítla s odůvodněním, že nový pracovník je potřeba. Ke změně následně došlo i na nejvyšším postu, kde skončila historička Alena Káňová. Ta se k vývoji v muzeu nechce vracet.

Další kolo diskuzí vzbudilo oznámení strukturální přeměny. Nevoli vyjádřilo několik osobností spojených s kulturním životem v Břeclavi.