„Horenku, která je mimochodem nejmenší dechovkou na okrese, jsem založil asi před šesti lety. Měl jsem totiž pocit, že na trhu chybí kapela tak říkajíc pro každého. Lidé si rádi poslechnou dechovku, ale mnozí nemají peníze na to, aby si zaplatili velký soubor,“ vysvětluje důvody vzniku Horenky její kapelník Sadílek. Jak říká, vzorem mu byla Galánečka. „Lidé z Moravy jsou však zvyklí na buben, který udává rytmus, ten jsme se, na rozdíl od Galánečky, rozhodli zachovat,“ připomíná odlišnosti čtyřicetiletý Bořečan.

Muzice se začal Sadílek venovat už v deseti letech, kdy navštěvoval základní uměleckou školu. Jako patnáctiletý se pak stal kapelníkem. Rozmařilka, Templáři nebo jím založná Vonička. Všechny tyto kapely mu pomohly nabrat zkušenosti a dospět k uvědomění si, jak citelně na Břeclavsku chybí komorní dechovka. „V kapelách, ve kterých jsem hrával, jsme měli problémy s uplatněním se a se zakázkami. To s Horenkou rozhodně nemáme. Přisuzuji to právě tomu, že máme jen pět muzikantů a dva zpěváky,“ přemýšlí zpěvák a hráč na křídlovku v jedné osobě.

První rok měla Horenka asi šest vystoupení. O rok později už jich bylo na pětadvacet a v posledních letech odehrají muzikanti na pětatřicet představení ročně. „Dá se říci, že už ani netrénujeme. Nemáme důvod, když téměř každý týden vystupujeme,“ usmívá se Sadílek. Když se však přesto šest mužů a jedna žena sejdou, tak na bořetickém obecním úřadě. „Obec nám půjčuje prostory, ve kterých můžeme mít uskladněny nástroje a aparaturu. Smíme tam také trénovat,“ říká s poděkováním Bořečan a doplňuje, že na oplátku hrají každé Vánoce na setkání tamějších důchodců.

Břeclavsko však není jediným regionem, ve kterém se daří schopné kapele uspět. „Hráli jsme několikrát na Královéhradecku. Byli námi nadšení. Není divu, moravská dechovka má zkrátka šťávu,“ doplňuje kapelník s tím, že podle mnohých lidí není malá dechová hudba plnohodnotnou náhradou za velké soubory. „Nesouhlasím s tím. V malé kapele musejí hrát jen kvalitní muzikanti. Každá drobná chybička se totiž jednoduše pozná,“ chválí nepřímo svoje spoluhráče Sadílek, který má v budoucnu o nástupce postaráno: oba syny a dceru totiž vede jak k muzice, tak k tancování.