Nejstarším exponátem výstavy bude asi osmnáct milionů let starý otisk révy teutonské, který zapůjčí Národní muzeum v Praze. „Naší snahou je, aby turista, který míří na Moravu za vínem, se o něm u nás dověděl zábavnou formou něco poučného," řekl Kubín.

Expozice bude vytvořena tak, aby lidé procházeli různými údobími. Řemeslníci pro ně vytvořili kopii románského sklepa, gotické kaple i renesanční labyrint.

Projekt představí počátky pěstování révy a výroby vína na světě, význam, které mu přikládají křesťané při církevních obřadech, a mimo jiné i vliv církve na vývoj vinařství. Na vytvoření výstavy poskytl Jihomoravský kraj pět milionů korun.

Jak Kubín připomněl, Víno napříč staletími bude už třetí výstavou o vinařství na mikulovském zámku. Zájemci na něm mohou zavítat na výstavu Tradiční vinařství na Moravě, která představuje technologii výroby vína a zvyky s tím spojené.

Poznávání vína lze ukončit v zámeckém sklepě prohlídkou obřího sudu. Podle památkářů je největší nádobou na víno ve střední Evropě. Na délku měří šest a půl a na výšku čtyři a půl metru. Návštěvníci si u něj velmi oblíbili ochutnávky vína.