„To je naše specifiku. Úrodný déšť je pro nás základ. Propršela nám asi polovina ročníků,“ usmíval se hlavní organizátor hudebního festivalu Miloš Šabata. Byť se zpočátku zdálo, že déšť už navečer zlobit nebude, přesto se raději hrálo v kulturáku. I kvůli chladnému nočnímu počasí, které by jistě dost lidí od pobytu pod širým nebem odradilo.

Jubilejní desátý ročník festivalu nabídl nejrůznější hudební žánry. Právě na žánrovou pestrost sází organizátoři akce už několik let. „Chceme, aby si každý našel svou muziku. Je třeba zajímavé, že chodí i lidé přes šedesát let a vydrží až do konce. Divíme se, že vydrží i na kapely, o kterých bychom řekli, že nejsou pro ně,“ poznamenal Šabata.

Zavzpomínal také, jak festival začínal. „Nejdříve vystupovaly jen regionální kapely. Pak jsme zjišťovali, že lidé mají celkem malý zájem a všichni si chtějí poslechnout i nějakou význačnou kapelu. Začali jsme proto program míchat tak, že jsme vzali známé kapely a pak ty regionální, aby se taky prosadily,“ popsal hlavní organizátor s tím, že ve Velkých Němčicích už vystupovala taková jména Ivan Hlas, Buty či Pavel Lohonka Žalman.

Na desátém Němčickém klíči zahrála muzikální rodina Furchových, potom se mikrofonů chopila kapela Pokaždé jinak, která festival ve spolupráci s jednotou Orla organizuje. Čardáš a folkové melodie zahrála skupina Svítání z Brna, slovenský či irský folklor zase předvedla kapela Cafe Edit. Publikum nenechala vydechnout ani skupina Bezefšeho z Prahy, která má spoustu cen z folkových přehlídek. A vyvrcholením večera bylo vystoupení legendární kapely Mňága a Ždorp z Valašského Meziříčí.