Galerie Závodný se poprvé veřejnosti otevřela v polovině prosince výstavou obrazů a plastik Dalibora Chatrného a Radoslava Kratiny.

Navrhnout stavbu, která nenaruší historické centrum Mikulova, jehož ráz ovlivňovali Lichtenštejnové a Dietrichštejnové, a zároveň bude reprezentovat moderní jednadvacáté století. Před takovým nesnadným úkolem stál mikulovský architekt Štěpán Děnge. Právě na něj majitelé budoucí galerie vsadili. A podle ohlasů na premiérové vernisáži se to vyplatilo.

„Ke kraji pod Pálavou neodmyslitelně patří vápenec, který se dere na povrch všude kolem Mikulova. Zdi a střechu domu tak pokrývají velké vápencové bloky dovezené až z Chorvatska. Když se na ně podíváte zblízka, objevíte v nich ještě otisky života. Zkamenělé pravěké rostliny a živočichy. Můžeme v nich vidět symbol snoubení historie se současností,“ uvedla majitelka galerie Vladimíra Brucháčková Závodná.

Tuto budovu považuje za architektonický milník města také mikulovský starosta Rostislav Koštial. „Galerie dalece přesahuje rámec Mikulova i naší země,“ vyzvedl Koštial nové centrum umění.

V uměleckém nebi

Ani on nechyběl na slavnostním otevření galerie spojeném s vernisáží. První z vystavujících, Radoslav Kratina, je již dvanáct let v uměleckém nebi. Jeho modrotisky zdobily interiér československé restaurace v belgickém Bruselu na Expu 58.

„Navrhoval mimo jiné dřevěné hračky a takzvané variabily. To jsou pohyblivé objekty, jejichž barva nebo tvar nejsou definitivní. Divák s nimi může manipulovat a měnit tak jejich vzhled,“ nastínila Kratinovu tvorbu Brucháčková Závodná s tím, že jeho tvorba zaplnila přízemí nové galerie.

Prostor v patře pak splynul s dílem Dalibora Chatrného. Ten se stal letos držitelem prestižního ocenění Umělec má cenu. Udělují ji mladí výtvarníci autorovi, který je na jejich vlastní umělecké cestě nejvíce ovlivnil. „Já si tady připadám jako v nebi,“ pronesl Chatrný na adresu Galerie Závodný.

Ta se chce zaměřit na tvorbu významných osobností českého výtvarného světa. „Chtěli bychom však docílit určité provázanosti kultury a představit také další evropské umělce. Národnost není podstatná, ať za sebe mluví samo umění. Kromě autorských výstav budeme spolu s Kruhem přátel hudby pořádat koncerty vážné hudby. Součástí galerie je malá kavárna a půjčovna publikací a časopisů,“ doplnila majitelka.

Nová mikulovská galerie má otevřeno každý den od devíti do sedmnácti hodin. Úvodní výstavu obrazů a plastik Dalibora Chatrného a Radoslava Kratiny lze zhlédnout do dvacátého ledna.

DANA SMRČKOVÁ