Přípravy knihy začaly už před dvěma roky. Nezachycuje však jen události, které se staly za uplynulých patnáct let. „Je tam kapitola z nejstarší historie i část věnovaná národopisu, místním spolkům, sportu či kulturním souborům. Vlastně vše, co se dnes ve Velkých Bílovicích děje," vyjmenovává pracovník břeclavské knihovny.

V nové publikaci je podle něj i pár pikantností. „Třeba objev hrobu s člověkem, který byl zřejmě hozený do studny, protože se ostatní obávali, že šlo o upíra. Měl totiž nadměrně vyvinutý chrup. To je taková perlička, která zaujme," zmiňuje dvaačtyřicetiletý muž ze sousedního Moravského Žižkova. Finální podobu dával dohromady spolu se starostkou Vlkovou a profesorem Pavlem Zemánkem.

Jde už o třetí knihu o Velkých Bílovicích. Ta nejnovější vyšla v nákladu dvanácti set výtisků a má 312 stran. V prodeji je na velkobílovickém městském úřadě. Stojí tři sta padesát korun. „Je určená především obyvatelům Velkých Bílovic. Na své si přijdou ti, co rádi čtou, i ti, co si ji chtějí jenom prolistovat a podívat se na obrázky," hodnotí autor, který se podílel na vzniku asi pěti publikací a nyní už pracuje na dalších dvou.

Novou knihu o Velkých Bílovicích dal dohromady Jaroslav Čech. Vyšla k výročí patnácti let od povýšení Velkých Bílovic na město. V neděli ji Velkobílovičtí pokřtili v tamním kulturním domě. Zdroj: DENÍK/Michal Hrabal

Autorem fotky na přebalu knihy s velkobílovickou kapličkou v pozadí je Dominik Mráz. Repro: DENÍK/Michal Hrabal