PETR VLASÁK

Mladá extravagantní malířka se narodila před jedenatřiceti lety v Praze do rodiny legendárního komiksového kreslíře Káji Saudka a jeho ženy Johany. Po absolvování všeobecného gymnázia začala se studiem biotechnologie na České zemědělské univerzitě v Praze. Začala se však naplno věnovat malování obrazů, a ukončit vysokou školu se jí tak nepodařilo.

Saudková tvoří klasickými technikami, jako jsou olejomalba a grafika. Své kresby však nepovažuje za umění, nýbrž za dekorace sloužící k oživení interiéru náladami, kterých dosahuje pomocí barev. V České republice uspořádala více než padesát výstav, prezentovala se však i ve Spojených státech amerických či v Německu. Hlavním tématem břeclavské výstavy je žena a její tělo.

Na kresbách atraktivních a vyzývavých žen vidíte hned několik inspiračních vlivů. Některé připomínají filmové plakáty z období klasického Hollywoodu, jiné zase evokují punkovou mládež a pouliční umění minulé dekády. Při pohledu na samotnou autorku a její figuru, která zhmotňuje onu znázorňovanou hyperbolizovanou ženskost, je evidentní i sebeprojekce na malířské plátno. Vyniká tak i jasný odkaz na otcovy komiksové superženy ve stylu Barbarelly či na manýristicky erotické fotografie jejího strýce Jana Saudka.

Přestože malířka vyrůstala v bohémském prostředí a její obrazy asociují bouři a vzdor, excesy zlaté pražské mládeže a aféry celebrit na jednu sezónu známé z bulvárních titulků se jí úspěšně vyhýbají. Názorně odstrašující příklad totiž několik let měla ve své sestřenici Marii, jež si prošla drogovou závislostí a řadou existenčních problémů. Berenika Saudková tak provokuje zejména svým zevnějškem a obrazy. V rozhovorech se však zmiňuje hlavně o uchování odkazu díla jejího otce a založení vlastní rodiny.

Pokud jste příznivci komiksové poetiky či pop – artu šedesátých let, přijdete si u Bereniky Saudkové na své. V Břeclavi má tato krátká osvěžující výstava končit již v neděli druhého ledna. Svou lehkostí vám tak může skvěle uzavřít tento víkend. Pro scénář zahrnující sobotní novoroční rekonvalescenci a kulturní vyžití na nedělní odpoledne totiž dokonale sedí.

Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy