„Děti jsou trochu nervózní, tak jsem zvědavý, jak to zvládnout před takovým početným publikem,“ rozhlíží se kolem učitel místní školy Petr Vlasák, který netradiční náhled do světa literatury s dětmi připravil.

Hodinky ukazují deset hodin dopoledne, můžeme vyrazit. První zastávka je jen pár metrů opodál, u sochy Tomáše Garrigue Masaryka, kde první z žákyň všechny vítají chlebem a solí a rozdávají křížovky. „Po cestě je budete postupně luštit a na konci vás pak čeká sladká odměna,“ říkají dívky.

Někteří se hned pouští do luštění prvního řádku, souvisí samozřejmě s osobou prvního československého prezidenta. Vypadá to, že několik rodičů v sobě objevuje soutěživou povahu, s úsměvem vyplňují první písmena.

Káva od Maryši

Vydáváme se dál ulicí Františka Palackého. Opět nás vítá jeden ze studentů. Připraveno má několik slov o českém historikovi, spisovateli a politikovi v jedné osobě. Stanoviště zdobí také informační cedule s fotkami a krátkými poznámkami z jeho života. Tempo chůze se maličko zrychluje. Jakpak by ne. „Teď vyrážíme na kávu od Maryši,“ láká Vlasák. Zajímám se, zda nemám očekávat nějaké speciální přísady. „Myslím, že se není čeho bát,“ ujišťuje učitel. Kávovar mele zrnka, co to jde.

VÍCE SI PŘEČTĚTE V TÝDENÍKU NOVÝ ŽIVOT