Mikulovské náměstí v sobotu zaplavily stánky s pokrmy ze všech koutů světa. Ochutnávání arménské, italské, izraelské, mongolské nebo srbské kuchyně doprovodila vystoupení domácích i zahraničních hudebníků a tanečníků. Pro mnohé je Festival Národů Podyjí spíše svátek pro žaludek než kulturní událost.

Jeden z pořadatelů Jan Richter to chápe. „Jídlo je pro lidi určitě velmi atraktivní. Národní speciality sem přitáhnou spoustu návštěvníku. Hudební vystoupení jsou pak vlastně jen jakýmsi doplňkem,“ uvedl. Přesto se pořadatelé každý rok snaží o kvalitní zpestření pojídání dobrot. Na mikulovské náměstí zvou zajímavé umělce zastupující národy, které se v Podyjí po druhé světové válce usídlily.

„Kromě místních folklórních sborů jsme letos pozvali například zástupce arménské kultury, vídeňskou kapelu Bratfisch nebo zpěváka kavkazských písní. Večer byl pak ve znamení bigbeatu. Vystoupila pražská skupina Lesní zvěř. To je pro mě osobně vrchol večera,“ uvedl Richter.

Návštěvníci festivalu berou hudební část programu většinou jen jako zpestření. Potvrzují to i slova Hany Ilkové, která do Mikulova kvůli specialitám přijela ze Znojma. „Nalákala mě sem nabídka různých národních pokrmů. Už jsem si dala grilovanou zeleninu. To je arménská specialita. Pak jsem ochutnala mongolský zámotek. Ještě se chystám na židovskou kuchyni. Spojení hudby s jídlem se mi líbí, určitě ale více vnímám plný žaludek,“ popsala své pocity návštěvnice.

Své o tom ví i zástupce národnostních menšin Arménec Edik Varadnyan. Už pátým roken na mikulovském náměstí nabízí arménské kulinářské speciality. „Lidé mají o naši kuchyni zájem. Máme různé grilované maso a opečenou zeleninu. Určitě sem chodí hlavně proto, aby se najedli. Ani nestíhám maso pořádně propéct, jaký mají hlad,“ řekl. Podobné postřehy mají i ostatní kuchaři a prodejci, před jejichž stánky stály na náměstí dlouhé fronty hladovců.

Najdou se i takoví návštěvníci, kteří ochutnali z každého stánku něco. „Chceme se zastavit u každé národnosti a okusit něco z její kuchyně. Náměstí prostě obejdeme. Dobrého jídla je tu opravdu spousta. Na podobné akci jsme byli již v Rakousku a taky se nám to velmi líbilo,“ pochvalovali si manželé Jitka a Antonín Hlavovi z Brna. Hudební část festivalu berou jen jako doprovodnou složku.

Podle odhadů pořadatele Richtera se na mikulovské náměstí přišly najíst asi dva tisíce lidí. „Minulý rok byl asi trochu úspěšnější, co se návštěvnosti týče. Letos sehrálo svou roli i nepříznivé počasí,“ odhadl. V sobotu dopoledne se přes Mikulov přehnala krátká dešťová přeháňka. Někteří jedlíci se tak museli schovat před deštěm pod deštník nebo do stanu s lavkami a občerstvením.