„Loni poprvé patřil sobotní večer místo country hudby jazzu. Letos jsme u tohoto schématu zůstali,“ řekl pořadatel Janohraní Radim Mildner. Hřebem sobotního večera bylo půlnoční vystoupení slovenské jazzové hvězdy Petera Lipy.

„Jazzem jsme chtěli festival oživit. Po několika ročnících mi volali muzikanti, kteří by na Janohraní chtěli vystoupit. Když jsem pak vyhodnotil jejich nabídky, přehodnotil jsem country večer na jazz. U publika se to setkalo s výborným ohlasem,“ vysvětlil Mildner důvod, proč se změnil repertoár festivalu.

Úvodní večer Janohraní zůstalo ve folkovém ladění. „Páteční večer je ve znamení folku. Letos se představili například AG Flek v původním znění,“ popsal páteční večer pořadatel. Na nádvoří Janohradu se tento večer vypravilo asi dvě stě padesát lidí.

Sobotní program byl plný jazzu. Zahájila ho podivínská kapela P.K.D. (Pro klid duše). Po ní se na pódiu představilo netradiční jazzové uskupení Pacora Trio. Jejich spojení basy, houslí a cimbálu čerpá z moldavské hudby. Kolem jedenácté hodiny rozproudila publikum skupina Rhythm Desperados. Diváci je potleskem nechtěli pustit z jeviště. „Tito muzikanti jsou v jazzových kruzích dobře známí. Pohybují se kolem dechaře Stivína,“ přiblížil Mildner.

Saxofonista této kapely Michal Žáček pak vystoupil i s bandem Petera Lipy. „Jeden desperád tu s námi na pódiu zůstal. Takže je to skoro jakoby hráli přídavek,“ žertoval s diváky zpěvák Lipa. Jeho vystoupení vidělo a slyšelo přes tři stovky návštěvníků festivalu.