Zatímco nedělní maškarní karneval na lyžích patří mezi tradiční akce posledních let, sobotní Lyžařské maškaření aneb Kdo maže, ten jede mělo v tamním kulturním domě premiéru.

„Na maškarní karneval na lyžích chodí až na výjimky jenom děti. Proto jsme se rozhodli zkusit oživit tradici a rozšířit maškarní veselí i na sobotní večer v kulturním domě. Aby přišli i dospělí. Myslím, že se nám to podařilo,“ pochvalovala si zaplněný sál Renata Podešťová z pořádajícího lyžařského oddílu.

Na maškarním plese, který se do Němčiček vrátil po zhruba dvacetileté pauze, se sešlo kolem osmdesáti různých masek. Nechyběli postavičky z Mrazíka, Galové, Římani, motýl ani stylový exhibicionista. O doprovodný program se postarali Kamarádi z Popic, němčičský Krúžek a také břišní tanečnice.

Původní myšlenka organizátorů byla taková, že by do kulturního domu pozvali všechny účastníky lyžařských kurzů. To se však nepodařilo. „Zjistili jsme, že neexistuje žádná databáze s kontakty, proto je takřka nemožné pozvat plošně všechny ty, kteří se v Němčičkách učili lyžovat. Mnozí tady ale přesto jsou,“ rozhlížel se šéf lyžařského areálu Jaroslav Stávek.

Ten hned o den později přivítal na stále zasněženém svahu mezi němčičskými vinohrady desítky masek na lyžích. Maškarní karneval ovšem letos na nejníže položené sjezdovce ve střední Evropě ani zdaleka neznamená tečku za lyžařskou sezónou.

„Na svahu máme stále padesát centimetrů sněhu, jenom v sobotu si přejela zalyžovat řada lidí. Jsem přesvědčený, že dobré podmínky udržíme ještě minimálně dva týdny a lyžovat budeme až do apríla. Teploty nad nulou nás neohrozí, je to utlačený sníh, který drží jako lednička. Navíc ještě stále máme nějaké zásoby sněhu,“ udivil Stávek, podle jehož slov už teď nejde o peníze, ale o prestiž.