„Jedeme na Mumraj hrát už počtvrté. Dvakrát jsme přivezli první místo a postoupili jsme i na další přehlídky,“ připomíná úspěchy z minulých let režisérka Divadla Bedřicha Kaněry Dana Vilímková.

Ta vede soubor už šestým rokem. Dodnes ochotníci nastudovali čtyři představení. Kromě tří dílů Rychlých šípů i adaptaci muzikálu Jesus Christ Superstar.

„V souboru máme i čtyři absolventy. Někteří jsou u nás od začátku. Je ale těžké skloubit studium na vysoké škole se zkouškami nebo představeními, takže jich ubývá,“ uvádí režisérka. Kromě samotných herců, kterých je kolem dvaceti, patří k týmu i několik techniků a kulisáků.

Volba hry od Shakespeara vyplynula z dlouhých jednání mezi režisérkou a herci. „Už jsme chtěli přestat blbnout v chlapeckých trenýrkách. Takže jsme vybírali, co bychom mohli zkusit,“ usmívá se Vilímková, která však nechtěla přijít s něčím, co je až moc známé díky televizi.

„Sáhli jsme do klasiky. Shakespeare je dobrý k maturitě, takže i to je přínos. A kdysi jsem tuto komedii i viděla,“ dodává s tím, že z původních více než dvou a půl hodin nakonec studenti hrají asi sto minut.

„Myslím si, že je to jedno z nejtěžších představení, co jsme hráli. Texty jsou náročné jak co do obsahu, tak i co se týče zapamatování. Studenti jsou už zkušení, takže se na tom dobře pracovalo. Ale jsou jak pytel plech,“ popisuje režisérka, která zároveň na škole učí.

Divadelní představení odehraje soubor v pátek o půl deváté dopoledne v kulturním domě v Hodoníně. V květnu pak i v Břeclavi.