„Pro některé lidi z Bořetic je to vzpomínka na minulou dobu. V současné době je u hřbitova železná brána. Chceme ji proto zaměnit za dřevěnou, která tady dřív byla,“ přiblížil bořetický starosta Václav Surman.

Lidé sami mohli na začátku tohoto roku na internetových stránkách obce hlasovat o tom, jestli chtějí zachovat jen bránu, strom nebo obojí. A z ankety vyplynulo, že by rádi v obci i nadále měli obě tyto zajímavosti.

Jak dodal Surman, brána je jednou z pěti památek, kterou se mohou v Bořeticích návštěvníkům pochlubit.

„Myslím si, že je určitě důležité ji zachovat. A co se týče samotného stromu, je nádherně vzrostlý. Všichni jej tady vnímají jako symbol, který k nám patří,“ byl o správnosti rozhodnutí přesvědčený Surman.

Celý projekt vyjde obec přibližně na tři sta dvacet tisíc korun. Ty se Bořetickým podařilo sehnat nejen od sponzorů, jako je nedávno jmenovaný čestný občan Oldřich Jedlička, ale také od ministerstva kultury, Jihomoravského kraje a mnoha dalších.

„Peníze od pana Jedličky, který věnoval obci na tyto opravy šedesát tisíc, půjdou opravdu na záchranu brány a stromu,“ potvrdil starosta.

Barokní brána ze sedmnáctého století stojí na nejvyšším místě v obci poblíž farního kostela svaté Anny. Kousek od ní roste javor. Původně chtěla obec nechat tento strom kvůli opravě brány pokácet. ⋌(bak, ewi)